Sú vaše lieky bezpečné?

Mnohí pacienti užívajú viacero druhov liekov a nepamätajú si ich presné názvy. Patríte medzi nich? Potom pozor, môže vám to spôsobiť zdravotné ťažkosti. Máme pre vás pomôcku - bezplatné elektronickú službu Bezpečné lieky.

Publikované: 09. 08. 2016

Slabá pamäť? Nevadí

Sú vaše lieky bezpečné? Odborne sa nevhodné kombinácie liekov, prípadne potravín volajú interakcie. Môžu negatívne vplývať na zdravie pacientov alebo znížiť účinnosť liečby. Ak užívate pravidelne viacero druhov liekov a neinformujete o nich svojho lekára, riskujete, že sa nežiaduca interakcia týka aj vás.

Vieme vám však pomôcť. Dáme vám zoznam všetkých vašich liekov, ako nám ich nahlásili lekári a lekárne. Ukážte ich lekárovi vždy, ak vám predpisuje ďalší liek. Plus vám zobrazíme (a pošleme správu na e-mail alebo mobil), ak sa tieto lieky vzájomne neznášajú a vznikla vám nežiadúca interakcia. Upozorníme vás aj na to, akým potravinám či nápojom je vhodné, či priam nevyhnutné sa vyhýbať pri užívaní liekov.

Lieková interakcia nie je automaticky nebezpečná alebo škodlivá. Pod dohľadom lekára a pri správnom dávkovaní je v opodstatnených prípadoch dokonca žiaduca a potrebná. Väčšina je však nežiaducich a vzniká bez vedomia lekára.

Kliknite na Bezpečné lieky

Všetko nájdete vo svojej Elektronickej pobočke. Okrem iného obsahuje službu Bezpečné lieky. Je zadarmo. Jedinou podmienkou je mať aktivovanú Elektronickú pobočku. Ak ju ešte nemáte, zaregistrujte sa na tejto stránke. Netrvá to viac ako pár minút.

So službou Bezpečné lieky môžete okamžite:

  • vidieť úplný prehľad liekov, ktoré vám predpísali alebo podali lekári a nám o tom dali vedieť,
  • rýchlo a jednoducho zistiť, či sa niektoré lieky či potraviny neznášajú alebo inak neovplyvňujú, 
  • vyhľadať a overiť liekové a potravinové interakcie ľubovoľných liekov hradených z verejného zdravotného poistenia.

A čo vaši blízki?

Ak máte u nás poistené svoje deti, môžete mať pod kontrolou aj ich lieky a interakcie. Pridajte si ich vo svojej Elektronickej pobočke a získate prístup do ich zdravotnej karty.

Okrem toho môžete použiť rýchly a jednoduchý vyhľadávač liekových aj potravinových interakcií. Nehľadajte neoverené informácie na internete. Zadajte do vyhľadávača lieky svojich rodičov, starých rodičov alebo blízkych a okamžite viete, či je všetko v poriadku alebo je vhodné, aby užívanie týchto liekov konzultovali so svojím lekárom.

Majú ju aj lekári

Službu Bezpečné lieky majú k dispozícii aj tí najpovolanejší - naši zmluvní lekári. Spolu s nimi sme ju aj vyvíjali.