INFORMÁCIE PRE POISTENCOV

Dôležité: Od piatka 13. marca 2020 sú naše pobočky zatvorené. Ak je to potrebné, kontaktujte nás cez infolinku 0850 850 850. Ak máte dokumenty na odovzdanie, môžete nám ich vhodiť do našej poštovej schránky pri pobočke alebo poslať poštou. Všetky dôležité informácie nájdete vo svojej Elektronickej pobočke a na našom webe.

Odporúčania, ako sa chrániť pred ochorením, nájdete aj v tomto videu:

Fakty

 • Nový koronavírus (na začiatku označovaný ako nCoV-2019) má názov SARS-CoV-2 a choroba, ktorú spôsobuje má názov COVID-19 (z anglického názvu COrona VIrus Disease 2019).
 • Je príbuzný vírusom známym z nedávnej histórie, t. j. SARS-koronavírus (z roku 2002) a MERS-koronavírus (2012).
 • Najväčšia hrozba nového SARS-CoV-2 spočíva v tom, že sa šíri vzdušnou cestou (kvapôčkovou nákazou) a že ho môžu prenášať aj také infikované osoby, ktoré nemajú žiadne alebo len veľmi mierne vonkajšie prejavy ochorenia.

Prejavy

 • COVID-19 má širokú škálu prejavov ochorení dýchacích ciest:
  - od miernych (kašeľ, zvýšená teplota)
  - cez závažné (vysoká horúčka, dusivý kašeľ, hnačka, bolesti svalov)
  - až po ťažký zápal pľúc a zlyhanie obličiek, ktoré sa môžu končiť smrťou
 • Vo väčšine prípadov je priebeh ochorenia len mierny.
 • Ťažkým priebehom ochorenia sú najviac ohrození starší ľudia (65+), ľudia s pridruženými chronickými chorobami a s oslabenou imunitou.

Odporúčania

 • Dôsledne dodržiavať osobnú hygienu:
  - pravidelne si umývať ruky mydlom alebo dezinfekčným gélom (video, ako si správne umyť ruky, nájdete na konci článku)
  - zakrývať si ústa a nos pri kašľaní a kýchaní
  - nekýchať do dlaní, ale do lakťového ohybu alebo do papierovej vreckovky
  - vreckovku ihneď vyhodiť do uzavretej odpadovej nádoby a pod.
 • Dôsledne dbať na čistotu bezprostredného prostredia (čistenie dotykových povrchov – kľučky, mobily, stôl a pod.) a obmedziť nosenie náramkov a iných predmetov na rukách.
 • Vyhýbať sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky prechladnutia alebo ochorenia dýchacieho traktu.
 • Dodržiavať osobný odstup (najmenej 1 meter), zbytočne nepodávať ruky.
 • Nevyhľadávať miesta s vysokou hustotou ľudí, ak to nie je nevyhnutné.
 • Ostať doma v prípade príznakov prechladnutia, bolesti hrdla, zvýšenej teploty a kašľa a neprijímať návštevy.
 • Zamedziť zdieľané používanie uterákov, riadov a iných osobných predmetov s členmi rodiny.
 • Ak sa príznaky zhoršia, zavolať svojmu lekárovi alebo kontaktovať Úrad verejného zdravotníctva SR a neohlásene nenavštevovať ambulanciu alebo pohotovostnú službu.
 • Mať doma základné lieky na zníženie horúčky.
 • Necestovať

Zdroj: stanovisko Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV (celé si ho môžete prečítať tu ).

Čo robiť ak ste chorý alebo ako si pomôcť?

Odporúčania Ministerstva zdravotníctva SR pre pacientov nájdete na tejto stránke (aj v maďarskom jazyku).

Čo sa nás najčastejšie pýtajú naši poistenci v súvislosti s koronavírusom?

Odpovede nájdete tu

Súvisiace informácie

V najbližších týždňoch sú pozastavné skríningové vyšetrenia na rakovinu prsníka. Skríningové vyšetrenia budú realizované v neskorších termínoch odznení koronavírusovej pandémie. 

Slovenská komora zubných lekárov informujeme pacientov, ako postupovať, keď potrebujú zubné ošetrenie. Viac v tejto informácii.

Kontakt

Sieť nemocníc Svet zdravia a ProCare v spolupráci so zdravotnou poisťovňou Dôvera zriadila pre pacientov z celého Slovenska bezplatnú Koronavírus nonstop infolinku. 
Na čísle 02/3232 3838 sa 24 hodín denne dovoláte zdravotníkovi, ktorý vám poskytne potrebné informácie. 

infolinka.png

INFORMÁCIE PRE PLATITEĽOV POISTNÉHO

Slovenské zdravotníctvo dnes potrebuje dostatok zdrojov viac ako inokedy. Preto si veľmi vážime zodpovedný prístup platiteľov poistného k platbe zdravotných odvodov/preddavkov.

Uvedomujeme si, že veľká časť platiteľov poistného pocíti v tejto ťažkej dobe výpadok príjmov a bude mať problém s platením zdravotných odvodov. Na druhej strane ale všetci vieme, aké je pre nás fungujúce zdravotníctvo životne dôležité. Práve teraz neplatenie zdravotných odvodov predstavuje nebezpečné ohrozenie financovania zdravotníctva, čo môže mať hrozivé dôsledky pre nás všetkých. 

Dnes nám však legislatíva nedovoľuje poskytnúť odklad odvodov alebo ich úplné odpustenie. Ak ste pocítili výpadok príjmov tak, že nemôžete odvody platiť, k dispozícii sú nasledovné možnosti:

 • Splátkový kalendár  - nemusíte platiť žiadnu veľkú prvú splátku ani akontáciu. Splátky dohodneme spoločne tak, aby ste ich zvládli. O splátkový kalendár môžete požiadať vo svojej Elektronickej pobočke alebo emailom na adrese [email protected] Jeho vybavenie prebieha výhradne elektronicky.
 • Úrokové prázdniny - omeškané poistné z minulosti teraz úročiť nebudeme. Je pre nás všetkých nevyhnutné sústrediť  sa na bežné platby poistného.
Možnosti budeme aktualizovať v závislosti od opatrení prijatých vládou Slovenskej republiky pre platbu odvodov, o čom budeme bezodkladne informovať.

Prosíme, ak je to možné, komunikujte s nami elektronicky . Využívajte: 

 • eSchránku  – prostredníctvom nej nám môžete poslať akýkoľvek dokument ako podanie všeobecnej agendy. My ho máme okamžite k dispozícii a vy máte potvrdenie o doručení. eSchránku každému občanovi zriadil štát a ak máte občiansky preukaz s čipom, neváhajte a aktivujete si ju (aj kvôli komunikácii s inými inštitúciami). 
 • Elektronickú pobočku – v nej máte možnosť podať si žiadosť o splátkový kalendár a vždy máte dostupné informácie o stave vášho účtu a aj iné užitočné informácie. Aktivovať si ju môžete na našom webe podľa návodu na tejto stránke.
 • Mobilnú aplikáciu Dôvera – v nej máte poruke dôležité informácie nielen o vašom stave účtu alebo platbách odvodov, ale máte poruke aj mnohé užitočné informácie o zdravotnej starostlivosti.

Odporúčania pre zamestnancov

 • Obmedziť cestovanie na vedecké konferencie a organizovanie konferencií do času, kým sa neujasní epidemiologická situácia.
 • Obmedziť pobyty a stáže v zahraničí a prijímanie zahraničných hostí.
 • Na porady a komunikáciu využívať telekonferenčné prenosy.
 • Vo zvýšenej miere využívať prácu z domu.

INFORMÁCIE PRE POSKYTOVATEĽOV ZDRAVOTNEJ STAROSTLIVOSTI 

Zmeny v úhrade zdravotnej staroslivosti

V snahe pomôcť lekárom a lekárnikom zvládnuť situáciu súvisiacu s koronavírusom sme sa rozhodli sme sa dočasne upraviť postup zdravotnej poisťovne spojený nielen s úhradou zdravotnej starostlivosti. Zmeny sa týkajú výmenných lístov, dodržiavania preskripčných obmedzení, zvýšených úhrad za telefonické konzultácie a predĺženia platnosti lekárskych poukazov. Podrobné informácie nájdete tu.

Kybernetické hrozby

Národné centrum kybernetickej bezpečnosti SK-CERT varuje prevádzkovateľov základných služieb v zdravotníctve (nemocnice, poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, testovacie laboratória a ďalšie zdravotnícke zariadenia) pred možným zvýšením kybernetických hrozieb. Podrobnosti nájdete tu.

Informácie od poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v súvislosti s koronavírusom

Sanatórium Dr. Guhra, Tatranská Polianka pozastavilo svoju činnosť od 17. marca do odvolania. 

Národný onkologický inštitút informoval o dočasnom pozastavení skríningových vyšetrení.

Mohlo by vás zaujímať

Klinický manažment podozrivých a potvrdených prípadov COVID-19.

Skúsenosti talianskych lekárov. Online webinar.

Odporúčania od čínskych odborníko v (The First Affiliated Hospital, Zhejiang University School of Medicine)

Výskum COVID-19 - bezplatný zdroj viac ako 29 000 vedeckých článkov. Viac tu.