Chronickí pacienti patria aj dnes medzi skupiny obyvateľov najviac ohrozené ochorením Covid-19, ktoré sa na Slovensku začína vyskytovať opäť vo väčšej miere. Aj preto mnohé pacientske organizácie v posledných mesiacoch výrazne obmedzili vzdelávacie aktivity k manažmentu ochorení, ktoré organizujú pre svojich členov. „Tisíce rúšok, ktoré už v týchto dňoch putujú k našim členom, im umožnia dohnať zameškané. Vážime si, že aj vďaka tomuto daru sa budú môcť pacienti opäť osobne stretávať a spoločne zdieľať svoje skúsenosti,“ hovorí Mária Lévyová, prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP).

Mimoriadna situácia v dôsledku ochorenia Covid-19 zasiahla do života nielen jednotlivcom, ale aj samotným pacientskym združeniam, ktoré museli zrušiť, či preplánovať viaceré svoje aktivity. „Byť informovaný a zostať v kontakte s okolitým svetom zohráva v liečbe pacienta významnú rolu. Po príchode koronavírusu a postupnom zavádzaní opatrení sme sa preto s našimi aktivitami presunuli do online prostredia,“ vysvetľuje Veronika Ivančiková, predsedníčka Slovak Crohn Club.

„Uvedomujeme si, že situácia v dôsledku ochorenia Covid-19 bola, a aj stále je, pre pacientov mimoriadne náročná. Veríme preto, že našim darom aspoň čiastočne pomôžeme pacientom vrátiť sa opäť k ich zaužívaným aktivitám,“ hovorí Branislav Cehlárik zo zdravotnej poisťovne Dôvera.