Na začiatku pandémie sme ako prví nakúpili nemocniciam a záchrankám ochranné pomôcky za 270-tisíc eur. Vlani sme pomohli aj štátnym nemocniciam, ambulanciám a lekárom vynoviť priestory a modernizovať prístroje za 300-tisíc eur. No predovšetkým za posledných päť rokov sme darovali chorým a hendikepovaným 1,3 milióna eur na pomôcky, rehabilitácie a lieky, za ktoré by inak doplácali zo svojho.

Momentálne posudzujeme ďalšie žiadosti o pomoc a do konca roka rozdáme ďalších 100-tisíc eur. „Našim poistencom cez grantový program prispievame aj na takú zdravotnú starostlivosť, na ktorú si pacienti na Slovensku podľa zákona doplácajú alebo si ju hradia v plnej výške. Samozrejme, popritom  uhrádzame v plnom rozsahu všetko, čo prikazuje zákon,“ vysvetlil generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan.

Topky_vynovene_detske odd_Piestany.jpg

FOTO: Vynovené detské oddelenie nemocnice v Piešťanoch, ktoré zaplatila Dôvera.

Na rozdiel od štátnej poisťovne, ktorá pochybne rozdávala milióny eur tete svojho riaditeľa, Dôvera pomáha pacientom a zdravotníkom.

Za každou žiadosťou je silný príbeh

Jedným z vyše tisícky pacientov, ktorým sme takto pomohli, je aj 8-ročný nedoslýchavý Adamko. Na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny mu zamietli žiadosť o kvalitný načúvací prístroj, hoci ten, čo používal, už prestával fungovať. Jeho rodičia požiadali o pomoc Dôveru a uspeli. Vďaka tomu dnes Adamko navštevuje školu ako zdravý žiak bez špeciálneho prístupu pedagógov a dokonca hrá na heligónke.

Aj Michaela má ťažkú poruchu sluchu, ktorú zdedili i jej dvaja malí synovia. Pre matku je veľmi ťažké, keď nepočuje vlastné dieťa, preto požiadala nás o pomoc. Získala od nás finančný príspevok na nákup digitálnych načúvacích prístrojov, s ktorými je pre ňu komunikácia s deťmi oveľa jednoduchšia.

Maroš zas pred dvoma rokmi prekonal mozgovú príhodu. Mal len 27 rokov a celý život pred sebou. Dovtedy bol plný energie a rád športoval. Teraz bojuje o to, aby žil ako predtým. Lekári doteraz nevedia, prečo mu v mozgu zrazu praskla cieva. Život mu zachránili, no aj po dvoch rokoch je stále odkázaný na pomoc ostatných. Pri drahých rehabilitáciách aj finančne. Vďaka Dôvere mohol využiť hyperbarickú komoru, čo mu v kombinácii s cvičením pomohlo najmä rozhýbať nohu. Zlepšila sa však aj jeho reč a slová začal spájať do krátkych viet.

Za každou žiadosťou je veľmi silný príbeh. Keďže nám zákon neumožnuje zaplatiť im pomoc zo zdravotného poistenia, dávame na to financie určené na našu vlastnú prevádzku. Namiesto kupovania drahých áut alebo platenia nevýhodných nájmov radšej pomôžeme našim poistencom,“ zdôraznil Kultan.

Z nášho grantového programu Bojovníci za zdravie sme takto pomohli ľuďom získať špeciálne invalidné vozíky, prenosné dýchacie prístroje či rehabilitačné pomôcky pre pacientov so sklerózou multiplex. Prispeli sme aj na inhalátory pre pacientov s cystickou fibrózou, na estetické operácie, ktoré ľuďom komplikujú život, na zahraničné operácie pacientov so zriedkavou diagnózou, či na pomôcky pre diabetikov.