Dlhodobé podfinancovanie zdravotníctva na Slovensku, spôsobené neustále sa znižujúcimi platbami štátu za svojich poistencov, sa dôsledkom pandémie koronavírusu dostalo na kritický bod. Ak štát neprestane šetriť na liečbe približne troch miliónoch občanov, v zdravotníctve nebude dostatok peňazí na boj s pandémiou a zabezpečenie zdravotnej starostlivosti.

V návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok, ktorý bez akejkoľvek verejnej diskusie už schválila vláda, nie je vyčlenených dostatok zdrojov na boj s pandémiou. Platba štátu za poistencov štátu aj na ďalšie obdobie zostáva nízka.

Preto vnikla Iniciatíva Stop hazardu so zdravím, ktorej signatárom je aj zdravotná poisťovňa Dôvera a vyzýva na vládu SR a poslancov Národnej rady SR, ktorí budú návrh zákona o štátnom rozpočte schvaľovať na novembrovej schôdzi, aby vypočuli hlas Iniciatívy a prehodnotili svoj návrh.

Je potrebné, aby sa štát vrátil k pôvodnému modelu platieb odvodov za deti, študentov či dôchodcov a zvýšil tieto platby na úroveň 5 percent z vymeriavacieho základu, ktorým je priemerná mzda spred dvoch rokov.

O podporu sa signatári Iniciatívy Stop hazardu so zdravím uchádzajú aj u verejnosti. Preto spustili kampaň, aby poukázali na vážnosť situácie. Súčasťou kampane sú tri anketové otázky na webe StopHazarduSoZdravim.sk, prostredníctvom ktorých budú zbierať podporu verejnosti. Zapojte sa aj vy.