Zdravotníctvo nutne potrebuje vyššie platby za poistencov štátu a zastavenie diskriminácie súkromných poskytovateľov.

Vláda SR na budúci rok naplánovala platbu za svojich poistencov, teda za deti, študentov, dôchodcov a rodičov na materskej v nedostatočnej výške. Napriek známym faktom, že priemerné náklady na liečbu týchto poistencov predstavujú približne 85 eur mesačne, štát zamýšla hradiť len 39 eur. Na ich zdravotnú starostlivosť sa budú musieť použiť peniaze, ktoré odvádzajú zdravotným poisťovniam pracujúci.

Svedčí o tom návrh štátneho rozpočtu na rok 2021. Ponúka sa jednoduché riešenie. Stačí, aby štát zvýšil svoje poistné na úroveň 5 % z vymeriavacieho základu, čo je stále menej ako v Českej republike. Ale zdravotníctvu by to prinieslo o 500 miliónov eur viac, ako predpokladá súčasný návrh štátneho rozpočtu.

Pacientom, poskytovateľom zdravotnej starostlivosti aj súkromným zdravotným poisťovniam došla trpezlivosť. Dokopy 20 významných signatárov spojilo sily, vznikla iniciatíva Stop hazardu so zdravím. Na rovnomennom webe www.stophazardusozdravim.sk zástupcovia iniciatívy zhrnuli základné fakty o potrebe dofinancovania zdravotníctva.

Podporte túto iniciatívu, kliknite na spomínaný web a odpovedzte, prosím, na tri jednoduché otázky. Čím viac občanov vyplní túto anketu, tým silnejší mandát budú mať zástupcovia iniciatívy Stop hazardu so zdravím, keď budú žiadať vládu, aby svoj návrh štátneho rozpočtu upravila. Deti, študenti, dôchodcovia aj rodičia na materskej si zaslúžia viac peňazí zo štátneho rozpočtu, zaslúžia si váš hlas.

Času nie je nazvyš, štátny rozpočet sa už čoskoro dostane do Národnej rady SR.