Výhodou je, že v mobilnej aplikácii nosí poistenec hneď dva dôležité doklady, ktoré treba mať vždy pri sebe: okrem covid preukazu je to aj klasický preukaz poistenca.

Mať našu mobilnú aplikáciu sa oplatí najmä rodičom neplnoletých detí. Aj ich „covidpasy" v nej majú stále po ruke. A, samozrejme, aj preukazy poistencov, ktoré sú plnohodnotnou náhradou za známe plastové kartičky. Tie dokonca aj vtedy, ak práve nemáte prístup na internet.

Ak našu apku nemáte, stačí si ju stiahnuť - nič to nestojí a trvá to pár minút.

Riešenie máme aj pre našich poistencov, ktorí nie sú priaznivcami digitálnych technológií. Covid preukaz im pomôžeme vytlačiť v našich pobočkách.

Očkovanie aj testy v jednom

V covid preukaze, ktorý akceptujú všetky štáty EÚ, majú poistenci Dôvery k dispozícii potvrdenie o očkovaní. Tí, ktorí sa očkovať nedali, pretože si covidom v posledných mesiacoch prešli, v ňom nájdu potvrdenie o prekonaní tohto ochorenia.

Súčasťou covid preukazov, ktoré sú v platnosti od 1. júla, sú aj potvrdenia o absolvovaní PCR a antigénového testu. Môžu sa vám zísť napríklad pri využívaní hotelových služieb.

V stredu očkovanie, vo štvrtok covid preukaz?

Potvrdenie o očkovaní sa zobrazí v covid preukaze už po podaní prvej dávky vakcíny. Pozor, jedna dávka nemusí stačiť na vstup do niektorých krajín.

Počítajte aj s tým, že potvrdenie sa zobrazí najskôr na druhý deň po zaočkovaní. Prenos informácií však môže trvať aj dlhšie.

Vydali ste sa? Zmenu treba nahlásiť

Ak ste po očkovaní vstúpili do manželstva a máte nové priezvisko, táto zmena sa odrazí aj na vašom covid preukaze. O zmenu údajov treba požiadať Národné centrum zdravotníckych informácií. Rovnaký postup platí aj pri zmene priezviska z iných dôvodov, ako je sobáš.

Práve NCZI zodpovedá za vydávanie covid preukazov a správnosť údajov v nich. Ak vaše údaje v covid preukaze nesedia, treba sa obrátiť na toto miesto.