Očkovanie je totiž cestou k zníženiu počtu chorých s covidom-19 v nemocniciach a k zníženiu počtu úmrtí na toto ochorenie, ale aj cestou, ako zabezpečiť riadnu zdravotnú starostlivosť pre každého, kto ju potrebuje. Teda aj pre pacientov s inými diagnózami a aj pre zdravých, ktorí potrebujú preventívnu prehliadku.

Čím viac zaočkovaných, tým menej ťažkých prípadov covidu v nemocniciach a tým viac času a priestoru pre ostatných pacientov.

Naše dáta totiž ukazujú, ako veľmi vlani klesol počet návštev u lekára, vrátane hospitalizácií a preventívnych prehliadok. Preto má očkovanie proti ochoreniu covid-19 našu plnú podporu. Zvýšili sme úhradu za výkony očkovania v očkovacích centrách, všeobecným lekárom pre dospelých aj všeobecným lekárom pre deti a dorast. Zároveň odmeníme všetkých všeobecných lekárov za ich ochotu a snahu podporiť očkovanie u svojich pacientov sumou 2 eurá za každého nášho zaočkovaného poistenca, ktorého majú vo svojej starostlivosti.

Vnímame, že s očkovaním sa spája aj riziko vzniku nežiaducich účinkov, fakty však vravia v prospech vakcíny. K 11.8.2021 je na Slovensku zaočkovaných aspoň jednou dávkou niektorej z vakcín vyše 2,3 milióna ľudí a Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv bolo nahlásených 827 závažných vedľajších účinkov. Vyskytli sa teda u 0,038 % zaočkovaných.

Podrobnejšie sa téme vedľajších účinkov venujeme na tomto mieste.

Odpovede na najčastejšie otázky o očkovaní nájdete na tejto stránke.

Informácie pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti sme zverejnili tu.