Ak ste žena vo veku od 23 do 64 rokov, možno ste už dostali poštou pozvánku na bezplatnú gynekologickú prehliadku, ktorej súčasťou je cytologické vyšetrenie krčka maternice.

Zdravotná poisťovňa Dôvera ich posiela už od mája 2021. „Odvtedy dostáva každý mesiac pozvánku na vyšetrenie 10-tisíc poisteniek Dôvery. Je nesmierne dôležité, aby poistenky po celom Slovensku toto preventívne vyšetrenie absolvovali, pretože im môže zachrániť život," upozorňuje generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan.

Prehliadka roka

Do kampane s názvom Prehliadka roka sa v júli zapojili aj ostatné zdravotné poisťovne. Podporuje ju aj ministerstvo zdravotníctva a Liga proti rakovine. „Pozvané ženy by sa mali s pozvánkou dostaviť ku svojmu gynekológovi do 6 mesiacov. Ak žena nemá svojho gynekológa, môže si vybrať a objednať sa v ktorejkoľvek gynekologickej ambulancii vo svojom okolí," hovorí minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Prečo taký veľký dôraz práve na toto ochorenie? Ide o druhé najčastejšie ochorenie medzi ženami vo veku od 15 do 44 rokov. Na Slovensku pribudne každý rok približne 600 žien s touto diagnózou. To sú dve ženy skoro každý deň. Každá tretia žena sa už z tohto ochorenia nevylieči.

„Dôležité je uvedomovať si vlastnú zodpovednosť v starostlivosti o svoje zdravie. Veľa preň môžeme urobiť pravidelným absolvovaním preventívnych lekárskych prehliadok a skríningových programov," zdôraznila Eva Kováčová, výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine.

Neváhajte, nebolí to

Prevencii však podľa štatistík veľa nedávame. Len zhruba tretina žien chodí na pravidelné gynekologické vyšetrenia. Účasť na skríningoch onkologických ochorení, ktoré v uplynulých rokoch zorganizovala zdravotná poisťovňa, bola okolo šiestich percent.

O význame prevencie, vie svoje aj moderátorka Adela Vinczeová, ktorá v minulosti tiež podstúpila malý lekársky zákrok na krčku maternice - konizáciu.

„Snažím sa preto odovzdať pragmatické posolstvo: Ženy, chodievajte na preventívky. A keď vám príde pozvanie na skríning rakoviny krčka maternice, navštívte svojho gynekológa. Vyšetrenie je bezbolestné a bezplatné," odporúča Adela Vinczeová.

Viac informácií nájdete na www.onkoskriningy.sk alebo www.lpr.sk.