Niektorým typom vírusu HPV, ktorý spôsobuje aj rakovinu krčka maternice, sa aspoň raz za život nakazí väčšina z nás. Niekto si to ani nevšimne, u iného môže mať infikovanie fatálne následky.

Keďže sa HPV vírus prenáša pohlavným stykom, týka sa oboch pohlaví. U mužov môže spôsobiť iné druhy rakovinového ochorenia - napríklad rakovinu penisu alebo nádor hrtana.

Dobrá správa je, že proti vírusu HPV dnes už existujú účinné očkovacie látky. Na Slovensku od 1. mája 2022 hradí poistencom vo veku od 12 do 13 rokov obidve dávky účinnej modernej 9-valentnej vakcíny proti HPV v plnej sume zdravotná poisťovňa.

Nestihli ste?

Zaočkovať proti HPV vírusu sa ale možno dať aj neskôr. Ak ste poistencom Dôvery a máte od 13 do 18 rokov, prispejeme vám na vakcínu Cervarix alebo Gardasil 9 do maximálnej výšky 130 eur.

„Dievčatám a chlapcom, ktorí pre vek už nespĺňajú kritériá na úhradu vakcíny z verejného zdravotného poistenia, poskytujeme benefit vo forme finančného príspevku na úhradu vakcíny, a to až do dovŕšenia 18 rokov," vysvetľuje hovorca zdravotnej poisťovne Dôvera Matej Štepianský.

Výška príspevku je odstupňovaná a závisí od dĺžky poistenia v Dôvere.

Prevencia na prvom mieste

Aj v prípade infekcie vírusom HPV má kľúčový význam prevencia. Štatistiky sú veľmi priaznivé: ak sa rakovina krčka maternice zachytí dostatočne skoro, až 94 percent pacientiek sa z nej vylieči.

V prospech očkovania proti HPV vírusu hovoria aj viac ako 10-ročné skúsenosti z Austrálie, Veľkej Británie či Švédska. Výskyt rakoviny krčka maternice tam poklesol u mladých ľudí o 87 až 97 percent.

Fakty o HPV

  • existuje 150 typov vírusu HPV
  • len menšia časť z nich je riziková z hľadiska vzniku rakoviny
  • HPV vírus stojí za 5 percentami onkologických ochorení
  • rakovinu krčka maternice spôsobí HPV až v 99 percentách prípadov
  • o víruse HPV sa viac dočítate v tomto odkaze