O úbytku včiel a opeľovačov sa hovorí už niekoľko rokov. Včely dokonca organizácia Earthwatch Institute nedávno oficiálne vyhlásila za najviac ohrozený druh.

Aj malé dieťa vie, že ich význam nie je len vo výrobe sladkého medu. Keby nebolo včiel, nemáme čo jesť - človek by prišiel až o tri štvrtiny poľnohospodárskych plodín.

Ako možno pomôcť včelám?

„Keď som videl, že včielky si v auguste nemajú čo na lúkach nájsť, začali sme premýšľať, čo s tým. Preto sme sa už pred siedmimi rokmi rozhodli podsádzať horské lúky," vysvetľuje skúsený včelár Pavol Ištván z OZ Ľudia včelám.

Dôvera a OZ Ľudia včelám nedávno spojili sily. Za každú ekologickú prihlášku, čo je v našom prípade digitálna prihláška, prispejeme 50 centami na vysadenie horských lúk nektárodajnými rastlinami.

Prvá takáto pokusne vysadená lúka už začína kvitnúť pri Hornej Ždani na strednom Slovensku. „Je našou úlohou, aby sme lúky vrátili do pôvodného stavu. Preto na tieto lúky vysádzame nektárodajné rastliny a lúčne kvety. Chceme obnoviť pôvodnú kvetenu, ktorá zanikla v minulom storočí," zdôrazňuje pán Ištván.

291591962_497599145500485_8815603699438393314_n.jpg

Vlani sa nám vďaka digitálnym prihláškam podarilo v Dôvere vyčleniť na zveľaďovanie životného prostredia 5.000 eur, v roku 2020 čiastku 3.000 eur. OZ Tatry ich použilo na sadenie stromov a čistenie riek v Liptove.

Ako môže pomôcť včelám každý z nás?

  • Nesnažte sa o dokonalý trávnik okolo domu. Ak v ňom necháte „burinu", včielky vám budú vďačné - púpavy a ďatelina sú zdrojom ich obživy.
  • Kde sa dá, nasaďte kvety. Čím viac ich bude, o to lepšie.
  • Dajte včelám napiť. Urobte si na balkóne alebo v záhrade improvizované napájadlo pre včely. Do nádobky nezabudnite vhodiť zopár kamienkov, aby sa včielky neutopili.
  • Zdatnejší pestovatelia môžu vyskúšať hmyzí hotel. Nie všetky včely sídlia v úľoch. Sú aj osamelé druhy, ktoré využívajú na kladenie vajíčok dutiny stromov. Napodobeninu takéhoto obydlia môžete mať hoci aj na balkóne v palenáku.
  • Svojim známym, ktorí sa rozhodnú pre zdravotné poistenie v Dôvere odporučte, aby podpísali digitálnu prihlášku. Šetrí čas, kroky do poisťovne aj papier. Navyše, za každú dáva Dôvera 50 centov práve na pomoc včelám.

 

včely kvety.jpg