Svoj tím nazvali Bojovníci za zdravie a spustili na webe transparentnú finančnú zbierku s cieľom vyzbierať aspoň dve tisícky eur. Toľko by potreboval dvojročný Adamko z Medzibrodu na rehabilitácie, ktoré mu pomáhajú bojovať s postihnutím v dôsledku asymetrie postranných komôr v mozgu. A päťročnej Stellke s ochorením srdca prinesú špičkový prenosný defibrilátor rovno domov.

Roky sa v práci stretávame s ťažkými osudmi ľudí, ktorým nebolo dopriate zdravie. Žiadajú nás o finančnú pomoc na rehabilitácie, zdravotnícke pomôcky a liečbu, ktorú si musia platiť sami, lebo sa na ňu nevzťahuje zdravotné poistenie. Náš zamestnávateľ za desať rokov fungovania grantového programu Bojovníci za zdravie pomohol vyše 1450 z nich už takmer dvoma miliónmi eur. Tých žiadostí o pomoc je však veľmi veľa, a tak nie je možné vyhovieť každému. Preto sa náš bežecký tím rozhodol podporiť ešte aspoň dve ďalšie deti,“ vysvetľuje kapitánka tímu Bojovníci za zdravie Slávka Lorencová.

Do zbierky finančne prispievajú samotní členovia tímu, ale oslovili aj svoje rodiny, priateľov, známych či ostatných kolegov. „Veríme, že prispejú aj bežci z iných tímov, ktoré pobežia Od Tatier k Dunaju. Ak by sa vyzbieralo viac peňazí, bude mať Adamko na viac rehabilitácií. Každá totiž stojí cez 2-tisíc eur,“ dodáva.

Šprintovať do cieľa ich učil Janko Volko

Bojovníci za zdravie sa na preteky pripravujú už od jari pod vedením maratónca Gaba Švajdu. Aj šprintovať sa učili od najpovolanejších – od najrýchlejšieho Slováka Janka Volka a jeho trénerky Nadi Bendovej. Majstra Európy dokonca predbehli! Pravdou však je, že bežali len 90 metrov, kým Janko 150. A mali dosť už po dvoch šprintoch, kým Janko bežal svoje šesťkrát. „Bol to pre mňa jeden fantastický zážitok. Vidieť, ako trénuje náš rekordér a vyskúšať si to tiež. Ale napĺňa ma aj naša charitatívna misia. Zaberieme na maximum, aby sme deťom pomohli,“ hovorí Majo Lendvay z tímu Bojovníkov za zdravie.

Zbierku podporujú aj ďalší olympionici

Ak sa bežcom z iných tímov bude zdať, že vedľa nich beží biatlonistka Nasťa Kuzminová alebo snowboardistka Klaudia Medlová, nebudú to halucinácie. S úmyslom podporiť Bojovníkov sa naozaj pridajú k bežcom na trati Od Tatier k Dunaju v sobotu 13. augusta obe olympioničky. Klaudia pobeží z Jasnej do Pavčinej Lehoty a Nasťa zo Seliec do Banskej Bystrice. K tímu sa v nedeľu 14. augusta pred cieľom v Bratislave pridá i výživový poradca športovcov Michal Páleník.

Adamko (2 r.)

Adamko_vyzva.png

  • od narodenia má asymetriu postranných komôr v mozgu 
  • pravú nôžku doťahuje za ľavou a pravú rúčku má tiež iba ako pomocnú k ľavej
  • rehabilitácie a cvičenia mu výrazne pomáhajú žiť kvalitnejšie
  • stoja však tisíce eur a nedajú sa zaplatiť zo zdravotného poistenia

Stellka (5 r.)

stella_OTKD.png

  • keď mala 2,5 roka, zistili jej hypertrofickú kardiomyopatiu
  • srdce jej môže kedykoľvek vypovedať
  • rodičia chcú byť pripravení na okamžitú záchranu
  • špičkový prenosný defibrilátor sa stane ich všadeprítomným spoločníkom