Novopečení rodičia už nemusia merať cestu na matriku. Rodný list sa v súčasnosti vystavuje automaticky - ak rodičia ešte v pôrodnici podpísali Dohodu rodičov o mene a priezvisku dieťaťa. Matrika zasiela dokument priamo na adresu trvalého pobytu matky.

Rodičom odpadol aj administratívny kolotoč pri vybavovaní príspevku pri narodení dieťaťa. Takzvané kočíkovné sa už vypláca automaticky. Jeho výška je pri prvých troch deťoch v rodine bez pár centov 830 eur.

2. Prídavky na dieťa a rodičovský príspevok

Papierovačkám však nie je definitívny koniec. Na pleciach rodičov ostalo vybavenie detských prídavkov, ktoré vám budú chodiť na účet každý mesiac. Rovnako treba vo vlastnej réžii vybaviť rodičovský príspevok, ak mamičke nevznikol nárok na materské. O obe dávky žiadajte na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny.

3. Zdravotná poisťovňa

Od augusta sú narodené bábätká automaticky poistené v zdravotnej poisťovni matky. Ak rodičia novému členovi rodiny neplánujú poisťovňu zmeniť, nie je potrebné vypisovať žiadnu prihlášku. Zdravotná poisťovňa vám pošle preukaz poistenca na adresu trvalého pobytu bábätka.

Ak sa mamička rozhodne pre inú poisťovňu pre svoje dieťatko, môže podať prihlášku kedykoľvek. Takmer polovici z 55-tisíc detí, ktoré sa na Slovensku narodia za jeden rok, rodičia doposiaľ vyberali zdravotnú poisťovňu Dôvera.

Ak chcete, aby bolo vaše dieťatko poistené v inej poisťovni ako jeho mamička, prepoistiť ho treba do konca septembra. Ak to stihnete v tomto termíne, poistencom vybranej zdravotnej poisťovne sa stane od 1. januára 2023.

Pri výbere poisťovne napomôžu aj ponúkané benefity.

Náš tip: Kočík, autosedačka a tisíc iných vecí

Aby ste sa v najkrajšom období mohli sústrediť len na to najdôležitejšie, preverte si aj ponuku svojej zdravotnej poisťovne pre novorodencov. Dôvera daruje vášmu bábätku po narodení Babybox - praktickú tašku na kočík s kozmetikou a potrebnými drobnosťami v hodnote 50 eur. Rodičia ocenia aj zľavy na prvú výbavičku, značkové kočíky, autosedačky a tisíc iných vecí, ktoré zrazu potrebujú.

4. Detský lekár

Jeho výber je dôležitý, o vaše dieťatko sa bude starať možno až do dospelosti. Rozhodnutie treba urobiť ešte pred pôrodom. Najlepšieho lekára vo svojom okolí môžete hľadať podľa recenzií na portáli lekar.sk.

5. Občiansky preukaz, cestovný pas

S rodným listom sa môžete pustiť do vybavovania cestovného dokladu a občianskeho preukazu pre bábätko. Áno, občiansky preukaz už vystavujú už aj deťom do 15 rokov. Ak sa rozhodnete pre občiansky preukaz s fotografiou, poslúži vám aj ako cestovný pas vo väčšine európskych štátov. Pozor, niektoré letecké spoločnosti môžu vyžadovať práve cestovný pas. Oba doklady sa zatiaľ nedajú získať tak pohodlne ako rodný list. Vybavujú sa osobne na okresnom riaditeľstve polície.