Vianočné medovníky

Potrebujeme:

1. zmes:

425 g celozrnnej špaldovej hladkej múky
1 KL kypriaceho prášku do perníka
1 KL sódy bikarbóny
¾ PL perníkového korenia
½ PL karobu (alebo kvalitného kakaového prášku)
2-3 vajcia (podľa veľkosti)
cca 40-50 g stévie

2. zmes:

½ KL mletého kardamónu
70 g masla a 3 PL medu - rozpustiť na ohni a nechať vychladnúť

Postup:

Ingrediencie z oboch zmesí miešame v robote približne 10 minút. Následne vytvarujeme guľovú masu cesta (pozor, bude sa lepiť). Cesto zabalíme do potravinovej fólie a necháme na noc odstáť v chladničke. Na druhý deň vyberieme cesto z chladničky, necháme ho 30-60 minút postáť v izbovej teplote a rozvaľkáme na 3-5 mm hrubé cesto. Vykrajujeme tvary podľa toho, aké sa nám páčia. Poukladáme ich na plech vyložený papierom na pečenie a pečieme vo vyhriatej rúre na 180°C asi 6 minút. Po vytiahnutí ich potrieme rozmiešaným vajíčkom a po zaschnutí môžeme vkladať do dózy.

Medovníky je možné pred pečením ozdobiť kúskami orechov alebo po upečení a natretí vajíčkom zdobiť cukrovo-snehovou glazúrou.

DSC04490.jpg

Linecké koláčiky

Potrebujeme:

100 g masla
100 g mandľovej múky (je možné použiť akúkoľvek múku)
100 g celozrnnej špaldovej múky
1 žĺtok
2-3 PL čakankového sirupu
Nastrúhaná kôra z ½ citróna
Džem na zlepenie podľa chuti

Postup:

Maslo, žĺtok, citrónovú kôru a sirup vymiešame do peny. Následne pridáme múku. Spracujeme na vláčne cesto a necháme na noc odstáť zabalené v potravinovej fólii v chladničke. Po vytiahnutí necháme chvíľu zohriať na izbovú teplotu a rozvaľkáme na tenké, asi 3 mm hrubé cesto. Vykrajujeme v párnom počte rôzne tvary.
V rúre vyhriatej na 175-180°C pečieme približne 10 minút. Po vytiahnutí necháme vychladnúť a zlepujeme džemom. Takto pripravíte cca 20 ks hotových zlepených koliesok /srdiečok. Koláčiky uchovávame v chlade asi týždeň, aby sa rozležali.

DSC04482.jpg