Cielený nábor nových poistencov v marginalizovaných komunitách u nás neprebieha. Za takéto prihlášky neodmeňujeme. „V tohtoročnej kampani od nás odišlo do štátnej zdravotnej poisťovne približne 36-tisíc poistencov a polovicu z nich tvoria poistenci zo spomínaných komunít. K nám prišiel z VšZP rádovo menší počet týchto poistencov. Naša kampaň bola najférovejšia,“ priblížil Branislav Jendroľ, riaditeľ úseku služieb poistencom Dôvery.

Z dlhodobého hľadiska pre žiadnu zdravotnú poisťovňu nedáva zmysel sústrediť sa na špekulácie. Keď  do poistného kmeňa pribudne skupina poistencov a zároveň z neho odíde približne rovnaká skupina poistencov z toho istého regiónu, kmeň poisťovne nerastie.  Preto oň nemáme záujem. Za posledných 10 rokov Dôvera rozšírila svoj poistný kmeň o viac ako 250-tisíc poistencov, kým štátna zdravotná poisťovňa za rovnaké obdobie stratila pol milióna poistencov.

„S tohtoročným výsledkom sme spokojní, veď sme získali viac ako 70-tisíc poistencov, čo je najviac zo všetkých troch zdravotných poisťovní. Celkovo po odpočítaní odchádzajúcich poistencov máme pozitívne saldo 13-tisíc nových poistencov, opäť najviac zo všetkých poisťovní,“ spresnil Branislav Jendroľ. K prvému januáru 2023 po započítaní novorodencov a navrátilcov zo zahraničia očakávame medziročný prírastok 25-tisíc poistencov.

Kampaň ovplyvnila aj zmena zákona, podľa ktorej sa od augusta 2022 poisťovne už nemôžu „biť“ o novorodencov – tí sa totiž automaticky stávajú poistencami tej istej zdravotnej poisťovne, v akej je ich matka. Ide o jednu zo zmien, ktorú vnímame ako snahu oslabiť nábor Dôvery, keďže dlhodobo sa nám darilo oslovovať najviac mamičiek s bábätkami. „Cítime politické snahy výrazným spôsobom obmedziť prístup k zmene zdravotnej poisťovne. Pre nás je to výzva, prispôsobíme sa situácii a verím, že budeme ďalej rásť,“ skonštatoval šéf náboru Dôvery.

V tomto roku bolo podaných viac ako 213-tisíc prihlášok na zmenu zdravotnej poisťovne, z ktorých Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou uznal 180-tisíc. Je to vyššie číslo ako v iných krajinách, kde funguje podobný pluralitný model verejného zdravotného poistenia. Obvykle sa tam  ročne prepoistia 2 - 3 % z celkovej populácie.

„Ukazuje sa, že Slováci si chcú svoju poisťovňu vyberať a je dobré, že si ju môžu vyberať.  Bežne sa to deje len raz, dvakrát za život. Podobne ako pri banke alebo pri zubárovi. Zvyčajne musí nastať veľmi vážna situácia, aby ste ho zmenili,“ uzatvára.