Rakovina krčka maternica a rakovina prsníka u žien a karcinóm hrubého čreva patria medzi najčastejšie druhy onkologických ochorení. Význam onkontroly – troch prehliadok, ktoré môžu zachrániť život, pripomíname pri príležitosti Svetového dňa boja proti rakovine, ktorý pripadá na 4. februára.

Zdravotná poisťovňa Dôvera už od roku 2019 systematicky pozýva na skríning rakoviny hrubého čreva poistenky a poistencov, ktorým toto riziko hrozí. V uplynulých rokoch sme začali pripomínať ženám mamografiu a vyšetrenie krčka maternice.

Vlani sme poslali našim poistencom v rizikových skupinách viac ako 265-tisíc pozvánok na onkontrolu. Zareagovalo na ne viac ako 102-tisíc poistencov. Hoci to nie je ani polovica oslovených, máme dôvod na mierny optimizmus. Keď sme totiž v júli 2021 pripomenuli vyšetrenie krčka maternice desiatim tisíckam žien, zareagovalo len jedenásť z nich ...

Disciplínovanejší muži?

Najlepšie výsledky sme dosiahli pri skríningu karcinómu hrubého čreva. V minulom roku prišlo na vyšetrenie karcinómu hrubého červa a konečníka takmer 43 percent pozvaných.

Pri skríningu rakoviny krčka maternice sme v roku 2022 dosiahli 38-percentnú úspešnosť. Na  preventívnu prehliadku ku gynekológovi prišlo viac ako 30-tisíc z takmer 80-tisíc vytypovaných žien.

O niečo slabšie sú výsledky pri skríningu rakoviny prsníka. Na preventívnu mamografiu, ktorá podľa štatistík odhalí rakovinu prsníka každej piatej žene, sa objednala necelá tretina zo 60-tisíc pozvaných poisteniek.

Niektorých poistencov nasmeruje k lekárovi napríklad pozvánka na skríning. Od minulého roku je podmienkou získania nášho benefitu Zdravé zuby práve v záujme posilnenia prevencie nielen absolvovaná preventívna prehliadka u zubára, ale už aj aj preventívna prehliadka u všeobecného lekára

Aj vďaka tejto podmienke sa vlani Dôvere podarilo zvýšiť účasť dospelých poistencov na prevencii o jednu tretinu. Táto skutočnosť a vyšší záchyt rakoviny v skorom štádiu viedli poisťovňu k rozhodnutiu, aby aj ďalší zo svojich benefitov 300 + 300, teda preplácanie doplatkov za lieky a dietetické potraviny na predpis, spojila s účasťou na preventívnej prehliadke u všeobecného lekára.

Aký význam má skríning?

Ako je známe, rakovina nebolí. Skríningová mamografia však vie napríklad odhaliť ložiská zhubných buniek, aj keď sú menšie ako 20 mm a ešte sa neprejavili. Toto onkologické ochorenie tak možno zistiť o tri až päť rokov skôr, ako bude možné ložisko nahmatať pri samovyšetrení alebo lekárom.

V krajinách Európskej únie, kde skríningy fungujú už desiatky rokov a ženy sa k nemu stavajú zodpovednejšie, klesla úmrtnosť len na toto ochorenie medzi 50- až 69-ročnými ženami o 35 percent.

Na Slovensku každý rok pribudne 30-tisíc pacientov s onkologickým ochorením.