Tisíc líp pre slovenské včielky je názov projektu občianskeho združenia Ľudia včelám a zdravotnej poisťovne Dôvera, ktorá ho na konci minulého roka podporila čiastkou 12-tisíc eur.

Šurany, Bátovce, Prešov, Horná Ždáňa, Prochot, Devínska Nová Ves. Na týchto aj na mnohých ďalších miestach po celom Slovensku vysadili včelári s pomocou žiakov zo včelárskych krúžkov v uplynulých mesiacoch niekoľko desiatok líp.

„Včelári musia myslieť na roky dopredu, aby mali včeličky vždy dostatok pastvy. Vysádzanie včelárskych rastlín má pre včelárstvo mimoriadny zmysel,“ hovorí včelár Dušan Dedinský.


Lipy a včely

Pointa nie je len v produkcii medu. Bez opeľovania by sme prišli o mnohé druhy rastlín, ktoré by sa bez včiel nedokázali rozmnožovať.

„Vďaka kvitnúcej lipe a jej peľu sú včely zdravšie a odolnejšie a netrpia na rôzne choroby, preto je to z hľadiska včiel a ich udržateľnosti významná rastlina,“ vysvetlil Stanislav Kowalski, univerzitný včelamajster z Prešovskej univerzity.

Práve v prešovskej univerzitnej včelnici sa už viac ako rok študenti včelárstva starajú aj o unikátny tradičný slovinský úľ od slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej.

„Svojou činnosťou sme my ľudia spôsobili, že pastvy pre naše včielky je čoraz menej. Musíme im pomôcť. Lipa malolistá patrí medzi veľmi dobre nektárujúce stromy. Včely z nej získavajú nektár a peľ,“ vysvetľuje Pavol Ištván z neziskovky Ľudia včelám.

Ekologické projekty Dôvery

S občianskym združením Ľudia včelám spolupracuje Dôvera od jari minulého roku. S finančnou podporou zdravotnej poisťovne vysadili dobrovoľníci na pomoc včelám horské lúky.

Pomoc včelám je už druhý ekologický projekt zdravotnej poisťovne Dôvera. Na jeho začiatku sú digitálne prihlášky, ktoré sú už svojou podstatou ekologické, keďže sa pri nich nepoužije ani jediný hárok papiera. Za každú takto uzavretú prihlášku prispieva Dôvera na ochranu prírody 50 centami.


received_1458156728026706.jpeg