Slovenský Červený kríž pripomína potrebu získavania nových darcov každoročne v kampani Valentínska kvapka krvi. Tohtoročná sa začne v pondelok 13. februára a potrvá do 10. marca 2023.

„Darovať krv nemôže každý. Sloganom kampane sa pýtame tých, ktorí môžu, či sú na to pripravení,“ vysvetľuje obľúbená moderátorka Aneta Parišková. „Ak môžete, prosím, urobte to. Pacientov, ktorí krv potrebujú, je veľa.“

Sama sa o tom presvedčila na vlastnej koži. Roky nielen pomáha šíriť myšlienku bezpríspevkového darcovstva, ale sama vzácnu tekutinu darovala.

„Vtedy som si až tak neuvedomovala, že možnosť darovať krv je vlastne veľké privilégium. Nemôže ju darovať každý. Ja som tú svoju naposledy darovala presne na Valentína, pred tromi rokmi, netušiac, že to bude poslednýkrát v mojom živote. Z ničoho nič som bola aj ja odkázaná na krv od neznámych dobrodincov," hovorí moderátorka.

Možno patríte medzi tých, ktorí darovať krv môžu. Stačí ak ste zdraví, máte viac ako 18 rokov a hmotnosť nad 50 kilogramov. Prekážkou v darovaní krvi nie sú ani niektoré mierne zdravotné komplikácie.

Odberové miesta nájdete skoro v každom väčšom meste. Na niektoré sa treba vopred objednať, inde stačí len prísť počas ordinačných hodín.

Dôležité informácie o darovaní nájdete aj na stránke projetku mojakrvnaskupina.sk, na ktorom spolupracujú Slovenský Červený kríž a zdravotná poisťovňa Dôvera.