„V roku 2023 bude mať 12 rokov takmer 11 092 dievčat a 11 519 chlapcov, poistených v Dôvere. Našim cieľom je, aby aspoň každý druhý z nich bol zaočkovaní proti HPV. To znamená, že v porovnaní s minulým rokom by to mal byť dvojnásobok,“ povedal Marian Faktor, člen predstavenstva Dôvery. 

Email o možnosti očkovania, jeho výhodách a s informáciami ako postupovať zasielame najmä rodičom 12-ročných detí. Kampaň podporíme aj SMS-kami. V odstupe šesť až 12 mesiacov po prvej dávke vakcíny, budeme poistencov informovať o tom, že je čas na druhú. Pripomínacie notifikácie budeme zasielať tým, ktorí na pozvanie na očkovanie nereagovali.

Jedna vakcína stojí 123,75 eura. Ak sa chlapec alebo dievča zaočkujú ešte pre 15. rokom života, najlepšiu ochranu mu zabezpečia dve vakcíny. Staršie deti potrebujú tri. Ak prvú vakcínu dostanú ako 12-roční, obe vakcíny hradí ich zdravotná poisťovňa. Zmena v úhrade tohto očkovania vstúpila do platnosti v máji minulého roku, od vtedy je k dispozícii bez doplatku účinnejšia 9-valentná vakcína.

„V minulom roku sme uhradili vakcíny proti HPV v sume 1,1 milióna eur. Ak sa náklady na vakcináciu v tomto roku zdvojnásobia, budeme veľmi spokojní, pretože pôjde o významnú investíciu do zdravia našich poistencov,“ dodal M. Faktor. V rámci EÚ patrí Slovensko medzi krajiny s najnižšou mierou zaočkovanosti proti HPV vírusom.

Odporúčanie využiť bezplatné očkovanie podporuje aj moderátorka a influencerka Katarína „Becca“ Balážiová. Sama si prešla náročnou liečbou zápalu krčka maternice, ktorý spôsobil agresívny typu HPV. „S HPV vírusmi sa stretne 80 percent populácie. Neprejavujú sa väčšinou žiadnymi príznakmi  a pritom zodpovedajú za 70 percent predrakoviových štádií ochorenia ženských pohlavných orgánov. Ak existujú vakcíny, ktoré tomuto môžu predísť, nie je načo čakať,“ hovorí Becca.

Dievčatám a chlapcom, ktorí pre vek už nespĺňajú kritériá na úhradu vakcíny z verejného zdravotného poistenia, ponúkame iné riešenie. Máme pre nich benefit vo forme finančného príspevku na úhradu vakcíny a to až do dovŕšenia 18 rokov. Výška príspevku je od 18,60 eura do 43,40 eura za jednu vakcínu v závislosti od dĺžky poistenia v Dôvere.

Očkovaniu proti HPV sa venujeme aj na odborných fórach. Zvýšenie miery zaočkovanosti podporujeme aj na strane poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a to tak,  že ich finančne motivujeme k vyššej miere vakcinácie svojich pacientov.  

Rakovina krčka maternica a rakovina prsníka u žien a karcinóm hrubého čreva patria medzi najčastejšie druhy onkologických ochorení. Aj v zdravotnej poisťovni Dôvera podporujeme význam onkokontroly, teda troch skríningových prehliadok, ktoré môžu zachrániť život. Už od roku 2019 systematicky pozývame na skríning rakoviny hrubého čreva poistenky a poistencov, ktorým toto riziko hrozí. V uplynulých rokoch sme začali pripomínať ženám mamografiu a vyšetrenie krčka maternice.