Na obezitu je pacient krátky. Pomáhajú lekárne

Každý štvrtý obyvateľ našej krajiny má obezitu. Ženy sú na tom dokonca horšie ako muži. Patríte do rizikovej skupiny? V Bratislavskom kraji môžete do 12. marca absolvovať skríning vo vybraných lekárňach.
Záujemcovia môžu podstúpiť fyzikálne a biochemické merania zamerané na prevenciu komplikácií, ktoré sú spojené s obezitou. Cieľom týchto skríningových meraní je vyhľadávať rizikových pacientov a včas ich nasmerovať na potrebnú liečbu.
Sami to nezvládnu
Väčšina pacientov s diagnózou obezita si nedokáže pomôcť sama - pri dosahovaní svojich zdravotných cieľov potrebujú pomoc iných. Odborníci tiež zistili, že musia k liečbe obezity pristúpiť z iného konca.„Doteraz sme boli zvyknutí v klinickej praxi riešiť ´iba´ ochorenia súvisiace s obezitou, ako vysoký krvný tlak, cukrovku, infarkty či cievne mozgové príhody. Doba si však vyžaduje opačný prístup: treba sa venovať prevencii a manažmentu obezity a s ňou spojených ochorení,“ vysvetľuje zmenu stratégie doc. MUDr. Ľubomíra Fábryová, PhD., MPH, prezidentka Slovenskej obezitologickej asociácie a špecialistka na diabetes mellitus, poruchy látkovej premeny a výživy.
236 ochorení
Nadváha a obezita nie sú len estetickým problémom. Keďže na kilá navyše sa viažu aj iné chronické ochorenia, je táto diagnóza aj mimoriadne drahá. Nielen cukrovka, 2. typu, ochorenia srdca a ciev, Alzheimerova či Parkinsonova chorba, depresie, problémy s pohybom. Odborníci spočítali, že diagnóz, ktoré s obezitou kráčajú ruka v ruke, je viac ako 236.
Obezita v číslach:
- každý 4. obyvateľ Slovenska od 18 do 64 rokov má obezitu (BMI nad 30 kg/m2)
- nadváhu alebo obezitu má u nás 60 % mužov a až 70 % žien
- až 33-tisíc našich spoluobčanov (1 %) má najťažší stupeň obezity
- Slovensko je štvrté spomedzi krajín OECD s najvyšším výskytom obezity (po Česku, Maďarsku a Fínsku)
- v roku 2021 sa počet dospelých ľudí s obezitou vo svete zvýšil na 800 miliónov
- obezitu má aj 250 miliónov detí