Pomohla mu alergénová imunoterapia, o ktorej sa dozvedel potom, ako po niekoľký raz zmenil lekára. „Absolvoval som ju celú a nebolo to pre mňa nijako náročné ani obmedzujúce. Keby som dostal túto liečbu skôr, mohlo mi to výrazne zlepšiť roky života,“ povedal a ako dôkaz, po celý čas tlačovej besedy držal v rukách vankúš.

Alergénová imunoterapia funguje podobne, ako sa buduje odolnosť voči hadiemu jedu. Alergik užíva každý deň veľmi malú dávku alergénu (látka vyvolávajúca alergiu), čím sa jeho organizmus učí s ňou normálne fungovať bez toho, aby spustil alergickú reakciu. Liečivo môže mať podobu tabletiek pod jazyk alebo kvapiek. 

Nevyhnutné je liečbu neprerušiť a vydržať v nej tri až päť rokov. Oplatí sa. Mnohé štúdie potvrdzujú, že preukázateľne znižuje výskyt ďalších alergií a je to zároveň najlepšia a najúčinnejšia prevencia astmy, do ktorej môže prerásť každá alergická nádcha. Takmer 70 % prípadov bronchiálnej astmy je spôsobených alergiou.

U detí, ktoré trpia alergiou, je až 9-násobne vyššia pravdepodobnosť rozvoja astmy v dospelom veku. Práve u nich má preto alergénová imunoterapia najväčší význam.

Nebojte sa tejto liečby, budete mať konečne pokoj

V roku 2021 užívalo alergénovú imunoterpiu iba 13 % poistencov Dôvery trpiacich alergickou nádchou, hoci pomôcť by mohla až polovici všetkých alergikov. Jednou z príčin je, že pacientom sa nepozdáva, ako dlho liečba trvá, a preto ju odmietajú.

Odmietanie tejto liečby zo strany rodičov ma udivuje. Zrejme sa k nim o nej nedostáva dosť informácií a radšej sa uspokoja s dočasným riešením. Ja sama som absolvovala alergénovú imunoterapiu a aj moje dieťa. Je to jediná liečba, ktorá vedie k dlhodobému utlmeniu ochorenia a znižuje citlivosť na ostatné alergény. Pre ľudí alergických na blanokrídly hmyz je to dokonca životzachraňujúca liečba,“ zdôraznila MUDr. Svetlana Hadvabová z Ambulancie klinickej imunológie a alergológie v Komárne.

Odporúča ju tiež športovcom, ktorí trpia alergickou nádchou. Druhou príčinou, prečo alergénovú imunoterapiu užíva málo pacientov, je, že lekári až doteraz neboli motivovaní túto liečbu predpisovať.

V Dôvere sme sa to rozhodli zmeniť a lekárov alergológov a imunológov sme začali za predpisovanie tejto liečby odmeňovať. Ak nášmu poistencovi predpíšu alergénovú imunoterapiu, zaplatíme im viac, ako keď im predpíšu bežné lieky na potláčanie príznakov.

Dôvera je prvá zdravotná poisťovňa, ktorá sa dala na túto cestu. Dúfame, že sa k nej pripojí aj VšZP a Union a že sa do alergénovej imunoterapie pustia aj ďalší lekári,“ reagoval prof. MUDr. Peter Pružinec, hlavný odborník MZ SR pre klinickú imunológiu a alergológiu.

Pre koho je určená alergénová imunoterapia?

 • pre pacientov starších ako 5 rokov
 • pre ľudí s alergiou na peľ, roztoče, trávy a kvety
 • pre športovcov s alergickou nádchou
 • pre ľudí s alergiou na včelí alebo osí jed (injekčne v ambulancii)
 • rozhodnutie má v rukách ošetrujúci alergológ

Koľko stojí pacienta?

 • pacient dopláca na liečbu 10 eur mesačne, 60 eur mu hradí zdravotná poisťovňa
 • pri alergii na kvety dopláca pacient 30 eur mesačne a 200 eur mu hradí zdravotná poisťovňa

Prečo by ju mal pacient absolvovať?

 • po liečbe sa môžu stratiť všetky prejavy alergie
 • zníži sa pravdepodobnosť vzniku iných alergií
 • nemusí po nej užívať žiadne lieky
 • môže darovať krv
 • ak sa alergická nádcha adekvátne nelieči, rozvíja sa v mnohých prípadoch do astmy a ďalších komplikácií

Celú tlačovú besedu s Davidom Hlubockým, prof. MUDr. Pružincom, MUDr. Hadvabovou a Ing. Mgr. Romanom Mužikom si môžete pozrieť na tomto odkaze.


Ilustračné foto: Depositphotos