Aby boli lieky bezpečné...aj pre srdciarov

Liečite sa na vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, cukrovku či chorobu srdca? Ak áno, potom to určite poznáte. Dve tabletky ráno, ďalšie tri na obed, jedna večer. Každý deň, dlhodobo. K tomu občas antibiotiká, lieky proti bolesti alebo páleniu záhy. Užívanie viacerých liekov súčasne však zvyšuje riziko ich vzájomného ovplyvňovania a nežiaducich účinkov.

Aktualizované: 09. 12. 2013

Každý tretí

Volá sa to lieková interakcia a môže mať negatívny vplyv na vaše zdravie. Pacienti so srdcovo-cievnymi chorobami patria v tejto súvislosti k najohrozenejším a zároveň najpočetnejším skupinám.

Každý tretí poistenec Dôvery nad 24 rokov sa aktívne lieči na nejaké srdcovo-cievne ochorenie. Dokopy je to 290-tisíc ľudí.

TIP: Stiahnite si našu pomôcku a majte ju pri sebe. Pomôže vám mať svoje lieky pod kontrolou. Vrchnú časť si môžete napríklad nalepiť na chladničku. Spodnú časť  noste pri sebe (trebárs v peňaženke) a využite pri každej návšteve lekára.

Tri fakty o srdciaroch a liekoch

 • veľa liekov: Kardiologickí pacienti užívajú v priemere až 13 rôznych liekov za rok, z toho 6 dlhodobo. Na porovnanie, pacienti s ostatnými chorobami užijú za rok len 5 rôznych druhov liekov, iba 2 z toho dlhodobo.
 • najviac najzávažnejších interakcií: Až 7 z 10 najzávažnejších interakcií vzniká práve u kardiologických pacientov.
 • vysoké riziko: Srdciari čelia 13-krát vyššiemu riziku vzniku interakcie ako pacienti s inou diagnózou.

Pri týchto liekoch pozor

Pri týchto kombináciách liekov zbystrite pozornosť a akékoľvek zmeny zdravotného stavu alebo nové zdravotné potiaže konzultujte s lekárom:

 • lieky na zníženie hladiny cholesterolu (známe ako statíny) a lieky na vysoký tlak, búšenie srdca a poruchy srdcového rytmu,
 • lieky na zrážanlivosť krvi (obsahujú liečivo warfarín alebo klopidogrel) a lieky na žalúdočné vredy (napr. liečivo omeprazol) alebo úpravu srdcovej frekvencie (napr. liečivo amiodarón),
 • lieky, ktoré pomáhajú vášmu srdcu biť pravidelne (liečivo bisoprolol), a lieky na srdce (obsahujú liečivá rilmenidín, propafenón, amiodarón).

Ak užívate lieky na zrážanlivosť krvi s obsahom liečiva warfarín, nemali by ste konzumovať ani listovú zeleninu, špenát, šaláty, brokolicu, kaleráb a bylinkové a zelené čaje.

Toto si všímajte

Konzultujte so svojím lekárom, ak spozorujete najmä (no nielen):

 • svalovú únavu, bolesti svalov a pocity podobné svalovici, hoci ste nevykonávali žiadnu fyzickú námahu ani pohyb,
 • krvácanie z nosa, vznik modrín aj pri slabom udretí,
 • príznaky infarktu, mŕtvice,
 • únavú, slabosť,
 • prílišné spomalenie srdcovej frekvencie.

Prečítajte si aj ďalšie rady a tipy ohľadom liekom.

Mať svoje lieky pod kontrolou a vyhýbať sa nežiaducim interakciám pomáha služba Bezpečné lieky dostupná v Elektronickej pobočke. Zistite o tom viac na tejto stránke.

Údaje v článku vznikli na základe analýzy kardiovaskulárnych pacientov v zdravotnej poisťovni Dôvera a liekov, ktoré užívali za obdobie jún 2012 až jún 2013.

Súvisiace články

Ako užívať lieky. Praktické rady
Aby boli vaše lieky bezpečné
Elektronická pobočka pre poistenca