Keď lieky na bolesť môžu uškodiť

Lieky na bolesť si kupujú stotisíce pacientov ročne a patria k najpredpisovanejším a najpredávanejším liekom na Slovenku. Ak ich užívate aj vy, čítajte ďalej. Zistíte, ako si s nimi, paradoxne, neuškodiť.

Publikované: 19. 06. 2014

Keď lieky na bolesť môžu uškodiť

Prehľadný návod aj s ťahákom

Kroky, ktoré treba pri užívaní liekov na bolesť dodržať, sme pripravili s lekármi a farmaceutmi. Ak ich nedodržíte, riskujete zdravotné komplikácie a ohrozenie liečby.

Odporúčania sú užitočné pre pacientov s chronickými bolesťami, ktorým lieky pravidelne predpisuje lekár, aj pre ľudí, ktorí si ich občas kúpia sami v lekárni. Aké odporúčanie je to najdôležitejšie? Lekár alebo lekárnik by mali vedieť o všetkých vašich chorobách a ďalších užívaných liekoch.

Naše odporúčania si môžete v prehľadnej forme aj vytlačiť, stačí kliknúť na tento odkaz. Zobrazí sa vám tiež pomôcka - "ťahák" s informáciami, ktoré určite povedzte svojmu lekárovi alebo lekárnikovi, ak vám predpisujú liek na bolesť. Pomôcku si vystrihnite a noste pri sebe.

Konzultujte s lekárom

Náhle a nezvyčajné bolesti či ťažkosti najprv konzultujte s lekárom, aby ste predišli nesprávnemu výberu lieku na bolesť. Ten by mohol zakryť dôležitý príznak alebo vám poškodiť (napríklad spôsobiť prasknutie žalúdočného vredu).

Lekára kontaktujte aj vtedy, ak vám bolesti neustúpia, zhoršia sa alebo pribudnú iné ťažkosti. Nie, riešením nie je to, že si dáte namiesto jednej tabletky dve.

Pozor na predávkovanie

Buďte pozorný a všímajte si, aké liečivo obsahuje liek na bolesť, ktorý užívate. Nestačí si pamätať len názov lieku. Dôležité je práve liečivo a jeho množstvo v lieku. Prečo? Tu je príklad:

Bolí vás hrdlo, štípe v nose a duní v hlave. Tak si naordinujete jeden prášok proti chrípke, jednu tabletku proti horúčke a pre istotu aj niečo na bolesti. Ani ste si to neuvedomili a užili ste trojnásobnú dávku paracetamolu. Liečiva, ktoré je prítomné v mnohých liekoch na bolesť dostupných bez lekárskeho predpisu.

Čo najkratšie

Lieky na bolesť neužívajte dlhšie ako 3 dni. Ak vám nezabrali a ťažkosti neustúpili, vyhľadajte lekára. Lieky si neordinujte a nemeňte sami, ďalšie užívanie konzultujte s lekárom.

Priznajte všetko

Keď vám lekár predpisuje liek na bolesť alebo si ho kupujete v lekárni, povedzte lekárovi, resp. lekárnikovi o všetkých liekoch, ktoré užívate. Spomeňte aj všetky choroby, ktorými trpíte.

Nepodceňte nežiaduce účinky

Ak užívate lieky na bolesť a pocítite náhle bolesti brucha, výraznú únavu, objavia sa vám vyrážky či krv v stolici alebo vraciate, ihneď sa poraďte s lekárom. Môže ísť o nežiaduce účinky liekov. Možno bude stačiť vymeniť liek za iný.

Bez alkoholu, radšej veľa vody

Pri užívaní liekov na bolesť určite úplne vylúčte konzumáciu alkoholu. Najvhodnejšie je lieky zapiť čistou vodou. 

Aj o peniazoch

Pri liekoch sa oplatí dávať pozor nielen na ich nežiaduce účinky a nevhodné kombinácie (odborne nazývané interakcie), ale aj na peňaženku. Je totiž možné vyhnúť sa zbytočne vysokým doplatkom. Aj o tom nájdete bližšie informácie v tomto článku

Lieky pod kontrolou

Mať lieky pod neustálou kontrolou pomáha bezplatná služba Bezpečné lieky dostupná v Elektronickej pobočke. Môžete si tu vytlačiť svoju liekovú knižku a ukázať ju lekárovi alebo lekárnikovi.

So službou Bezpečné lieky získate istotu, že Vás e-mailom alebo prostredníctvom SMS správy upozorníme na všetky vaše lieky z lekárne (na lekársky predpis), ktoré sa navzájom bijú. Následne treba kontaktovať lekára.

Najčastejšie sa pýtate

Ako funguje vrátenie doplatkov za lieky?

O vrátenie peňazí za doplatky za lieky, dietetické potraviny a zdravotnícke pomôcky nemusíte žiadať, urobíme to automaticky, ak patríte do skupiny poistencov, na ktorú sa zákon vzťahuje. A to vždy do 90 kalendárnych dní od skončenia kalendárneho štvrťroka (v ktorom ste lieky, dietetické potraviny a zdravotnícke pomôcky zakúpili), ak je čiastka, o ktorú ste limit spoluúčasti prekročili, vyššia ako 3 eurá.
Peniaze vám zašleme na účet alebo poštovou poukážkou.

Čítať celú odpoveď
Ktoré lieky sa započítavajú do limitu spoluúčasti?

Do limitu spoluúčasti sa nezapočítavajú všetky lieky, dietetické potraviny a zdravotnícke pomôcky, ktoré sa dajú kúpiť v lekárni alebo vo výdajni zdravotníckych pomôcok ale len tie, ktoré:

  • sú na lekársky predpis alebo lekársky poukaz (nepatria sem teda tie lieky a doplnky, ktoré si pacient sám kúpi v lekárni, tzv. „voľnopredajný sortiment“, zdravotnícke pomôcky ani dietetické potraviny),
  • sú najlacnejšie na dané ochorenie.

Nezapočítavajú sa teda tie lieky, dietetické potraviny a zdravotnícke pomôcky, ktoré nespĺňajú niektorú z podmienok uvedených vyššie. To znamená, že ak vám lekár predpíše a vy si v lekárni vyberiete na recept liek, ktorý má lacnejšiu alternatívu, do vášho limitu spoluúčasti sa započíta cenu tohto najlacnejšieho lieku. Teda nie cena lieku, ktorý ste si v skutočnosti v lekárni vybrali. To isté platí pre dietetické potraviny a zdravotnícke pomôcky. Volá sa to prepočítaný doplatok. Z toho dôvodu pacientom odporúčame, aby sa lekárov aj lekárnikov pýtali na cenovo najvýhodnejšie lieky, dietetické potraviny a zdravotnícke pomôcky určené na ich ochorenie. 

Ak si chcete preveriť, či sa váš liek započítava do limitu spoluúčasti, môžete tak urobiť na tejto stránke.

Čítať celú odpoveď
Ktoré lieky prepláca zdravotná poisťovňa?

Pri preplácaní liekov, dietetických potravín a zdravotníckych pomôcok sa riadime zákonom a nariadeniami ministerstva zdravotníctva. To, či sú vaše lieky hradené z verejného zdravotného poistenia, zistíte na stránke ministerstva zdravotníctva alebo lieky na portáli www.vyhodnelieky.sk. Tu okrem ceny, ktorú hradí poisťovňa, a vášho doplatku, nájdete zároveň aj informácie o lacnejších liekoch, ktoré majú rovnaké účinné látky ako originálny liek. 

Čítať celú odpoveď
Urobil lekár chybu, ak mám interakciu?

Nemusí to byť vôbec tak. Lekár alebo lekári nemuseli vedieť o všetkých liekoch, ktoré užívate. Ďalšia možnosť je, že interakciu máte vedomú a želanú, lekár vám ju predpísal zámerne, pretože zhodnotil, že prínos takejto liečby je pre vás vyšší ako riziká. V takých prípadoch sa nemusíte obávať, zhruba 20 % interakcií je vedomých a želaných. Lekár o nich vie a liečbu má pod kontrolou.

Čítať celú odpoveď
Ohrozuje interakcia moje zdravie?

Lieková interakcia nie je automaticky niečo nebezpečné alebo škodlivé. Pod dohľadom lekára a pri správnom dávkovaní je v opodstatnených prípadoch užívanie liekov v interakcii možné, dokonca potrebné. A to vtedy, keď prínos pre liečbu je vyšší ako riziko vyplývajúce z interakcie.

Na druhej strane, interakcia, o ktorej lekári nevedia a je nežiaduca, môže ovplyvniť vaše zdravie - spôsobiť zdravotné ťažkosti alebo znížiť účinnosť liečby. Najzávažnejší stupeň interakcie sa volá kontraindikácia.

Ak vám vznikla interakcia alebo kontraindikovaná interakcia, prípadne máte takéto podozrenie, konzultujte to s lekárom.

Čítať celú odpoveď
Čo mám robiť, ak mám interakciu?

Kontaktujte svojho lekára a informujte ho o tom. Najlepšie pozná váš zdravotný stav a vie objektívne posúdiť, čo je pre vaše zdravie prospešné. Môže ísť aj o želanú interakciu - teda takú, o ktorej lekár vie, správne vám upravil dávkovanie a všetko je v poriadku.

Čítať celú odpoveď
Čo je to interakcia alebo kontraindikovaná interakcia?

Ak užívate viacero druhov liekov naraz, môžu sa navzájom ovplyvňovať a môže prísť k zmene účinku niektorého z nich. Buď sa oslabí, zosilní, alebo jednoducho začne pôsobiť inak. To má potom vplyv aj na vaše zdravie. Kontraindikovaná interakcia je najzávažnejší stupeň interakcie.

Nie každá interakcia alebo kontraindikovaná interakcia je pre vás nevhodná. Niektoré sú žiaduce, dokonca potrebné. Viac vám povie váš lekár.

Najlepší spôsob, ako byť informovaný o svojich interakciách a ako predchádzať tým neželaným, je naša bezplatná služba Bezpečné lieky dostupná v Elektronickej pobočke. Využívajte ju a konzultujte získané informácie s vaším lekárom.

Čítať celú odpoveď

Súvisiace články

Limit spoluúčasti
Keď potrebujete zdravotnícku pomôcku