Z dohody medzi lekármi a Dôverou budú ťažiť pacienti

Menej čakania pred ambulanciami, lepší manažment poskytovania zdravotnej starostlivosti a rýchlejší prístup ku špecialistom. To sú hlavné benefity pre pacientov, ktoré vyplývajú z najnovšej dohody zdravotnej poisťovne Dôvera a Asociácie súkromných lekárov SR (ASL SR).

Aktualizované: 16. 08. 2017

Podľa novej dohody bude mať napríklad každý poistenec najväčšej súkromnej zdravotnej poisťovne na Slovensku možnosť objednať sa na vyšetrenie do ambulancie lekára – člena ASL SR. Vyhne sa tak mrhaniu časom pri zbytočnom čakaní pred ambulanciou. Týka sa to ambulancií všeobecných lekárov pre dospelých, všeobecných lekárov pre deti a dorast, gynekológov a špecialistov, ktorých v rokovaniach s Dôverou zastupuje ASL SR.

Ďalší bod dohody s lekárskou asociáciou zaručuje, že poistenci Dôvery sa na takzvané prvovyšetrenie k špecialistovi dostanú najneskôr do troch týždňov. Rýchly prístup k špecialistovi a skorý začiatok liečby sú opäť benefity, z ktorých profitujú pacienti a ich zdravie.


„Vďaka možnosti objednať sa na konkrétny termín vyšetrenia si naši poistenci ušetria čas na iné aktivity. A keď pôjdu prvý krát ku špecialistovi, vedia, že nebudú čakať dlhšie ako tri týždne. To sú dve zásadné novinky v spolupráci s ASL SR, ktoré pomôžu aj lekárom, aby dosiahli lepší manažment pacienta a ušetrený čas využili na jeho liečbu. Naším ďalším krokom je dosiahnuť podobnú dohodu aj s ostatnými lekármi,“ povedal generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan.

Pripomenul, že dohoda vytvára podmienky aj na zlepšenie starostlivosti o pacientov s chronických ochorením už v primárnej sfére tým, že všeobecným lekárom dáva vyššie kompetencie. Rovnako vytvára predpoklady na zníženie zbytočnej spotreby antibiotík a zníženie počtu hospitalizácií pacientov s ochoreniami, ktoré sú bežne liečené ambulantne.

Nový bezplatný objednávkový systém len pre poistencov Dôvery

Jedným z najžiadanejších benefitov našich poistencov je možnosť objednať sa na presný termín u lekára. Potvrdil to aj náš prieskum. Preto sme sa rozhodli priniesť im túto výhodu a v pilotnej prevádzke spúšťame bezplatný objednávkový systém. Vo vybraných regiónoch sme túto možnosť priniesli poistencom zapojeným do projektu DôveraPomáha. Viac informácii nájdete na www.dovera.sk/objednavky.

ZHRNUTIE

Dohoda medzi ASL SR a Dôverou od 1. augusta prináša:

  • možnosť pacienta objednať sa na vyšetrenie na presný čas,
  • skrátenie čakacej lehoty na takzvané prvovyšetrenie u špecialistu najviac na tri týždne,
  • zvýšenie kvality zdravotnej starostlivosti o chronických pacientov v primárnej sfére umožňuje praktickým lekárom vyššie kompetencie,
  • zníženie predpisu antibiotík u všeobecných lekárov aj vzhľadom na to, že Slovensko je v ich spotrebe podľa porovnaní OECD na popredných priečkach,
  • zníženie počtu hospitalizácií pacientov, ktorých ochorenia sú bežne liečené ambulantne.