Pravda o príbehu malej Terezky

Redaktori denníka Nový Čas sa neštítia zneužiť príbeh ťažko chorého dievčatka, aby zvýšili predaj svojho denníka.

Aktualizované: 07. 02. 2018

Články v Novom Čase o tom, že zdravotná poisťovňa Dôvera odmieta uhradiť liek pre dieťa s rakovinou, ktorý by mu mohol zachrániť život, sú plné klamstiev. V honbe za vysokou čítanosťou a predajom denníka, z ktorého pramení nemalý finančný profit, tento bulvárny denník prerazil dno svojským spracovaním príbehu dieťaťa s rakovinou a úmyselne klame svojich čitateľov.

Dôvera  robí všetko pre to, aby dosiahla čo najrýchlejšie riešenie situácie s prvoradým cieľom – poskytnutie adekvátnej liečby dievčatku. Je nám ľúto, že do tejto veci je zatiahnutá Terezka, ktorá bojuje s rakovinou a jej rodičia, ktorí pre jej záchranu urobia všetko.

Fakty sú nasledovné. Z Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici sme dostali žiadosť o úhradu lieku. Na túto žiadosť sme v čase vydania článku ešte neodpovedali, pretože sme sa venovali samotnej žiadosti. Našim cieľom je totiž nájsť riešenie pre pacienta  a toho lieči nemocnica (nemocničný personál), nie senzáciechtiví novinári. Nový Čas napriek tomu zo svojej titulky informoval, že žiadosť bola zamietnutá. Nebola! Aj samotná nemocnica pre denník potvrdila, že zamietavé stanovisko zo zdravotnej poisťovne nedostala.

Rovnaké klamstvo zopakoval denník ešte niekoľko ráz v samotnom článku. Okrem toho Nový Čas pozmenili text z oficiálnej odpovede zdravotnej poisťovne tak, aby sa hodil do vopred napísaného tendenčného a očierňujúceho článku, ktorý mal jediný cieľ - vyvolať škandál.

Pravdou je, že použitie lieku je plne v kompetencii ošetrujúceho lekára. Ak on uzná, že liečba je potrebná, nemá čakať s jej podaním. Podanie tohto lieku si ani nevyžaduje súhlas zdravotnej poisťovne! Ako sme uviedli aj pre Nový Čas, zdravotná starostlivosť Terezky vrátane všetkých liekov bude uhradená podľa dohodnutých zmluvných podmienok.
Dôvera nebude tolerovať zneužívanie ťažkého stavu svojej poistenky, ani poškodzovanie svojho mena. Od začiatku tvrdí to isté - nedošlo k žiadnej zmene stanoviska.