Stanovisko k rozhodnutiu Ministerstva zdravotníctva SR vo veci rezívie úhrad kategorizovaných liekov

Rozhodnutie Ministerstva zdravotníctva SR berieme na vedomie, no považujeme ho za zlé. Ide o rozhodnutie, na ktoré budú aj naďalej doplácať slovenskí pacienti.

Aktualizované: 16. 11. 2018

Sme presvedčení, že revízia úhrad liekov by nepoškodila pacientov vysokými doplatkami, ako strašili farmafirmy. Naše zákony chránia pacientov tým, že vždy majú k dispozícii alternatívu v podobe lieku s minimálnym alebo nulovým doplatkom. Ak by si farmafirmy chceli udržať svoje trhové podiely, museli by znížiť ceny liekov. Zástupcovia najziskovejšieho sektora na svete sa teda v rozpore s našim zákonmi budú obohacovať na úkor slovenských pacientov aj naďalej a to presne sumou vo výške 70 mil. eur ročne.

Dobrým príkladom je medializovaný liek Revlimid na onkologické ochorenia, pri ktorom mal údajne stúpnuť doplatok pacienta na 1700 eur. Mimochodom, Revlimid vyrába firma Celgene, podľa portálu statista.com ide o firmu s najvyššou hrubou maržou - neuveriteľných 93,8 percenta.

Aká je teda pravda? Na Slovensku máme tri druhy tohto lieku s rôznou silou: 25 mg účinnej látky, 15 mg účinnej látky a 10 mg účinnej látky. Suma za úhradu štandardnej dávky liečiva v 10 mg a 25 mg balení lieku je dnes diametrálne odlišná (v prípade 25 mg lieku 261,85 €, v prípade 10 mg 567,74 €),  hoci je to v rozpore so zákonom a dovolíme si tvrdiť, že aj v rozpore so zdravým rozumom. Výroba tablety s 10 mg účinnej látky určite nie je drahšia ako výroba tablety s 25 mg účinnej látky.