Úraz pri mori a váš európsky preukaz už dávno neplatí? Máme riešenie

Predstavte si nasledovnú situáciu. Ste na dovolenke v zahraničí, no máte smolu. Pri prechádzke ste si vytkli členok a potrebujete vyšetrenie u lekára. Vaši blízki vás odvezú do najbližšej nemocnice, no tam zistíte, že váš európsky preukaz zdravotného poistenia  je už pol roka neplatný.

Aktualizované: 09. 05. 2019

Úraz pri mori a váš európsky preukaz už dávno neplatí? Máme riešenie

Komerčné cestovné poistenie ste si nezaplatili, spoľahli ste sa na európsky preukaz, no teraz to vyzerá  na finančnú katastrofu. Personál vraví, že za ošetrenie budete musieť zaplatiť a tak vyberáte peňaženku a premýšľate, koľko vás táto nepozornosť bude stáť.

Máme pre vás riešenie. Ak ste európsky preukaz zdravotného poistenia zabudli alebo stratili, môžete si jeho náhradu zabezpečiť s našou pomocou aj sami. Potrebujete k tomu len prístup na internet.

Ako postupovať?

  1. Na webe www.dovera.sk je potrebné prihlásiť sa do Elektronickej pobočky*.
  2. V časti „Moje žiadosti“ kliknúť na „Preukaz poistenca“.
  3. V prípade platného európskeho preukazu stačí vybrať možnosť vygenerovať náhradný certifikát C111, ktorý nahradzuje európsky preukaz. Ak je preukaz neplatný, je potrebné označiť "Zadať žiadosť o preukaz" a zároveň vygenerovať náhradný certifikát C111.
  4. V ďalšom kroku zadáte e-mailovú adresu, na ktorú bude tento náhradný certifikát automaticky zaslaný.

Tento spôsob vám pomôže vo všetkých krajinách, v ktorých platí európsky preukaz zdravotného poistenia, teda v krajinách Európskej únie, ale aj vo Švajčiarsku, Srbsku, Macedónsku, Nórsku, Lichtenštajnsku a na Islande. Európsky preukaz zdravotného poistenia často nepoužívame a preto naň mnohí zabudnú. Len vlani sme vybavili 11-tisíc žiadostí o vydanie jeho náhrady.

*Návod na rýchle zriadenie Elektronickej pobočky nájdete TU.