Klamal samého seba. Dnes má svoj cukor pod kontrolou

07.07.2020

Cukrovku 2. typu zistili pánovi Jozefovi zhruba pred piatimi rokmi pri odberoch krvi. Vedel, že má na diabetes predispozície, keďže jeho otec si pichal inzulín, svojej chorobe nevenoval pozornosť.

Až prišli problémy. „Prihlásila sa zvýšená únava, hlavne po jedle, zahmlievanie pred očami a častejšie močenie. Odhodlal som sa a navštívil som diabetologickú ambulanciu. Pani doktorka mi narýchlo vysvetlila, ako mám zmeniť svoj životný štýl a stravovanie. Mierne som teda upravil svoje dovtedajšie návyky, ale nedodržiaval som to striktne,“ priznáva Jozef. 

         IMG_2339_13x18.jpg

Liečil sa miernou diétou a občasným pohybom. A tak ako mnohí iní diabetici dva týždne pred kontrolou u diabetológa zaviedol prísny režim, aby mal prijateľné výsledky. Takto sa mu darilo svoj zdravotný stav ako-tak udržiavať. Keď však zistil, čo všetko mu hrozí pri zanedbávaní liečby, rozhodol sa svoj prístup zmeniť.

„Keď mi začali sledovať dlhodobý cukor v krvi, ukázali sa výkyvy. Preto som sa hneď po zistení, že Dôvera robí edukácie diabetikov, na ne prihlásil. Dozvedel som sa množstvo nových informácií. Na moje otázky som dostával odpovede, ktoré mi moja diabetologička ani pri najlepšej vôli nemohla pre nedostatok času dať. Pritom na svoju lekárku nedám dopustiť,“ hovorí.

IMG_2308_13x18.jpg

Potom, ako absolvoval prvú časť programu Dôvera pomáha diabetikom, naučil sa diétou udržiavať svoj dlhodobý cukor na úrovni okolo 6,0 mmol/l. Vďaka glukomeru, ktorý dostal, sa naučil sledovať hladinu svojho cukru a namerané hodnoty vyhodnocovať cez program na PC.

„Zároveň som lepšie pochopil princíp diabetickej diéty. Viem, ako je dôležité počítanie sacharidových jednotiek, zvýšenie frekvencie stravy, viac pohybu, primeraná hmotnosť a zdravý životný štýl na udržiavanie tejto pliagy na udržateľnej úrovni,“ zdôrazňuje Jozef. 

Zmena životného štýlu sa prejavila aj na hmotnosti, ručička na váhe dnes ukazuje o šesť kíl menej. Gastronomický nápor počas Vianoc a Veľkej Noci je preňho stále veľkou výzvou, vtedy si vždy naordinuje ešte viac pohybu.

 „Program pomoci diabetikom je veľmi dobrý, naučil som sa vďaka nemu žiť s touto chorobou v akejsi normálnej symbióze,“ uzatvára pán Jozef. 

Očami edukátorky Gabriely Rolfesovej

rolfesová.jpg

Pán Jozef je jeden z mojich najvzornejších pacientov. Má veľmi silnú motiváciu držať svoju cukrovku pod kontrolou. Aj po ukončení edukačného cyklu chodí pravidelne na hromadné edukácie a snaží sa na sebe pracovať. Je to typ človeka, čo si nehľadá výhovorky a ospravedlnenia, ale naopak, hľadá vhodnú cestu a nové možnosti. Pravidelne chodieva na túry, no nemal vo zvyku nosiť na ne so sebou dostatok jedla. Pri edukáciách pochopil, že je pre neho potrebné častejšie jesť - čo ho aj veľmi prekvapilo. Bol presvedčený, že stravovať sa má 3x denne a dosť. Ďalším prekvapením preňho bolo, že si má pravidelne merať glykémie a zistenie, že sa vie aj podľa toho stravovať. Pre diabetikov všeobecne sú šokujúce najmä informácie o tom, že aj DIA výrobky obsahujú sacharidy a nemôžu ich jesť vo veľkom množstve. Ale i to, že umelé sladidlá nie sú pre nich vhodné a že aj diabetik musí jesť.

Váš názor
Nakoľko vám pomohla táto stránka?
Hodnotenie
Na aký problém ste narazili?
Čo sa vám páčilo?
Pozor! Pravdepodobne ste zadali osobné údaje.
Ďakujeme!
Ďakujeme!