Sledovať sacharidy? Ani nápad...

07.07.2020

Nikto v našej rodine cukrovku nemal a prečo práve ja? Pýtala sa pani Dáša z Košíc samej seba, keď jej zistili diabetes druhého typu. „Presne tohto ochorenia som sa totiž bála, keď som počula rozprávať ľudí, ktorí sa museli obmedzovať v jedle, dávať pozor čo jedia, rátať sacharidy, vážiť, pichať si injekcie...Bŕŕ,“ spomína.

Problém zvaný cukrovka ju veľmi zaskočil, ihneď prešla na diétu, na sladké sa bála čo i len pomyslieť. Ale iba chvíľu. Časom sa totiž jej šok z ochorenia zmiernil a prestala byť v stravovaní ostražitá. „Jedine cukor som vynechala zo svojho jedálnička, ale nič viac. Sledovať sacharidy? Ani nápad, povedala som si.“

O dva roky sa však jej zdravotný stav zhoršil, museli prísť na rad lieky. „ Bývalo mi od nich zle, a tak som uprosila pani doktorku, že budem radšej držať prísnu diétu, brať vitamíny a výživové doplnky. Hrozne som sa bála. Tak to išlo zase asi dva roky, kedy som mala celkom uspokojivý cukor, ale nakoniec som opäť v ostražitosti poľavila,“ priznáva pani Dáša.

Nevyplatilo sa jej to. V októbri 2015 pri kontrolnom vyšetrení štítnej žľazy jej glykémia na lačno „vybehla“ na 13. „No to som dopadla! Pani doktorka… Nečudujem sa jej, že bola taká, aká bola, lebo som sa u nej neukázala vyše roka,“ hovorí.

Výrazný obrat k lepšiemu u nej nastal vo februári 2016, keď ju jej diabetologička MUDr. Mária Slovenská prihlásila do programu DôveraPomáha diabetikom. „Môj cukor sa upravil,  posledný májový týždeň som mala glykémiu na lačno 5,8 až 6,7. Pred mesiacom som jasala keď to bolo 8,2. Cukrovka už pre mňa nie je strašiak. Nemyslím viac na to, že ma obmedzuje. Ďakujem všetkým, ktorí mi pomohli,“ uzatvára pani Dáša.

V rámci tohto bezplatného programu majú pacienti s cukrovkou poistení v Dôvere možnosť pravidelne sa stretávať na edukáciách, kde ich skúsený edukátor naučí zvládať cukrovku doma, v práci, na dovolenke, naučia sa počítať sacharidové jednotky a pripravovať si vhodné jedlá.

Okrem toho dostanú ešte lepšiu lekársku starostlivosť ako doteraz. „Je to veľmi užitočný program. Lekár má istotu, že sa pacient dozvie všetko dôležité pre to, aby sa naučil s cukrovkou žiť, aj pacient je spokojný, že sa môže o svojom probléme pokojne porozprávať. Jednak s inými diabetikmi, jednak so skúseným edukátorom,“ hovorí  MUDr. Slovenská.

Váš názor
Nakoľko vám pomohla táto stránka?
Hodnotenie
Na aký problém ste narazili?
Čo sa vám páčilo?
Pozor! Pravdepodobne ste zadali osobné údaje.
Ďakujeme!
Ďakujeme!