Staráte sa o svoje nohy správne? Vyvarujte sa týchto chýb

22.08.2022

I obyčajný škrabanec, otlak či vred môžu diabetika stáť nohu.

Časté hypoglykémie, ale i dlhodobo vysoké hyperglykémie, nedodržiavanie diéty a nedostatok pohybu sa neraz podpíšu pod to, že diabetika začnú trápiť komplikácie s cievami a nervami. Potom stačí malé poranenie a prihlási sa obávaná diabetická noha. Táto komplikácia môže končiť až amputáciou oblasti  od prstov až po členok.

drzi si nohy.jpg

Prečo sú nohy diabetikov tak ohrozené?

  1. Priveľa cukru v krvi poškodzuje nervy – ich vodivosť a citlivosť. Vzniká diabetická neuropatia, ktorá sa prejavuje nepríjemným pálením, bolesťou a mravčením palcov či pocitom, akoby mal človek obutú ponožku, hoci je bosý. Tieto prejavy sa často zhoršujú cez noc, až tak, že diabetik  neznesie prikrytie perinou. Noha často stráca citlivosť na bolesť, chlad a teplo. Diabetik sa ľahšie popáli horúcou vodou, pretože necíti, že je príliš horúca. Necíti často ani poranenie, či to, že nosí príliš tesnú obuv, ktorá mu robí otlak.
  2. Cukor poškodzuje aj cievy, vzniká diabetická angiopatia. Následkom je nedostatočné prekrvenie dolných končatín. Cukrovka totiž prispieva k ukladaniu škodlivín na stenách tepien a ciev, čo má za následok ich upchávanie (aterosklerózu). Menej prekrvená noha je náchylnejšia na úraz a infekciu.
  3. Zanedbaná starostlivosť o nohy a ich hygiena. Aj pomerne banálny kožný problém sa rýchlo dokáže zvrhnúť na závažnú infekciu. Nohy ohrozujú plesne, porušená koža medzi prstami, zarastajúce nechty, kladivkové alebo pazúrovité prsty, poranenia, pľuzgiere, vredy, otlaky. 

Neberte syndróm diabetickej nohy na ľahkú váhu. Predídete mu správnou prevenciou, zodpovedným prístupom k svojmu ochoreniu a dostatkom pohybu. Inšpirujte sa video cvikmi TU.

Nezabudnite

⦁    Nikdy nechodievajte bosý, ani doma, ale nenoste ani gumené šľapky!

Predchádzate tak poraneniu nohy. V dôsledku možnej straty citlivosti na bolesť môžete stúpiť na ostrý predmet a poraniť sa bez toho, aby ste to pocítili. Ponožky noste aj v letnej otvorenej obuvi, aby sa vám neurobil otlak.

⦁    Horúca voda je veľké riziko!

Ak nesprávne odhadnete teplotu vody, môžete si popáliť nohy. Voda na kúpeľ či umývanie by mala mať 37 °C. Používajte preto teplomer alebo teplotu testujte lakťom ruky. Nohy radšej iba sprchujte a nie dlhšie ako 5 min. Pokožka sa pri dlhom kúpeli alebo sprche zbytočne zmäkčuje.

⦁    Aj o miesta medzi prstami sa treba starať!

Nohy si umývajte denne a dôkladne si ich osušte mäkkým uterákom (vlhkosť uľahčuje vznik plesní). Sústreďte sa aj na priestor medzi prstami. Nohy si krémujte masťou s maximálne 10 % obsahom urey (poraďte sa predtým s diabetológom). Vyhnite sa medziprstovému priestoru, tam masť nepatrí.

⦁    Žiadna mokrá pedikúra!

Využívajte suchú prístrojovú pedikúru, najlepšie u podológa alebo u špeciálneho pedikéra. Nechty na nohách si upravujte každé 4 týždne po ich kúpeli. Na skracovanie používajte klieštiky alebo kvalitný pilník. Nechty si strihajte dorovna a zaoblite všetky ostré hrany. Nestrihajte príliš hlboko, ani príliš nakrátko. Nevystrihávajte suchú kožu okolo nechtov, aby ste ju neporušili a nevytvorili podmienky pre zarastanie nechtov.

⦁    Suchá koža je riziko

Ak si  nohy máčate v kúpeli dlhšie ako 5 minút, koža sa viac vysuší a následne rýchlejšie praská. Najmä  na miestach s väčšou záťažou, teda napríklad na pätách. Preto je po kúpeli veľmi dôležité nohy dôkladne nakrémovať. Môžete to využiť zároveň na bodovú masáž chodidiel. Tak do pokožky votriete i dostatok krému.

⦁    Nepoužívajte prípravky na kurie oká, bradavice

Tieto prípravky nie sú určené pre diabetikov. Ak vás trápi tento kožný problém, vyhľadajte hneď kožného lekára a informujte ho, že ste diabetik.

⦁    Svoje nohy a chodidlá neignorujte

Nedovidíte si na nohy? Nevládzete sa zohnúť? Aj tak si musíte svoje nohy pravidelne kontrolovať. Riešením je zrkadielko alebo pomoc niekoho z vašej rodiny, kto s kontrolou každý deň pomôže. Sledujte zmeny farby kože, začervenanie, opuchy a otlaky. Ak objavíte nejaký defekt, nehojacu sa ranu, vyhľadajte čo najskôr lekára.

⦁    Pozor na elektrické podušky a termofory

Nevykladajte si nohy na radiátor či k peci. Nepoužívajte ani elektrické podušky a termofory. Znížená citlivosť nôh na teplo môže viesť až k popáleniu.

⦁    Zhrubnutá koža len s pemzou

Zhrubnutú kožu vznikajúcu na miestach najvyššieho tlaku (päty, pod palcom, pod malíčkom) odstraňuje pemzou. Nikdy nie namokro. Rýchlo môžete namočiť do vody len pemzu a následne ňou mierne obrúsiť suchú kožu. Dávajte pozor, aby ste pemzou nepôsobili na tieto miesta príliš dlho. 

⦁    Nefajčite

Fajčenie prispieva k upchávaniu ciev a škodí celému telu.

Váš názor
Nakoľko vám pomohla táto stránka?
Hodnotenie
Na aký problém ste narazili?
Čo sa vám páčilo?
Pozor! Pravdepodobne ste zadali osobné údaje.
Ďakujeme!
Ďakujeme!