Kilá navyše nahrávajú covidu

29.03.2021

Ak nosíte kilá navyše, niet na čo čakať. Covid-19 je ďalším dôvodom, pre ktorý ich treba dať dole.

Nadváha je priama cesta k cukrovke a k obezite a obe tieto diagnózy zvyšujú riziko nákazy koronavírusom. A to nie je posledná zlá správa. Spásu nemusí priniesť ani vakcína. Slabší účinok vakcín proti chrípke u ľudí s vysokou nadváhou sa potvrdil už dávnejšie. Na začiatku marca talianski vedci upozornili aj na slabšiu protilátkovú reakciu u pacientov s obezitou, ktorí dostali obe dávky jednej z vakcín proti covidu.

Obézny človek je zraniteľnejší

obezny meria pas.png

Už od začiatku pandémie lekári videli, že nadmerná hmotnosť komplikuje situáciu pacientov s koronavírusom. „Údaje získané počas pandémie nám ukazujú, že covid-19 môže pre ľudí s nadhmotnosťou a obezitou znamenať väčšiu hrozbu - či už ide o zhoršenie pridružených ochorení, alebo zvýšené riziko hospitalizácií,“ upozorňuje lekárka špecialistka na diabetes a poruchy látkovej premeny a výživy Ľubomíra Fábryová.

Zdôraznila, že u pacientov s nadváhou sa priamo úmerne  s nárastom hmotnosti zvyšuje aj riziko, že sa s ťažším priebehom ochorenia dostanú na jednotku intenzívnej starostlivosti. Vyššia je tiež pravdepodobnosť, že budú potrebovať umelú pľúcnu ventiláciu. A zvyšuje sa aj riziko úmrtia.

Aké vysoké toto riziko je, vyčíslili autori metaanalýzy z októbra 2020. Zhrnuli v nej skúsenosti z liečby viac ako 400-tisíc pacientov, ktorú lekári popísali v 75 štúdiách z celého sveta. Pacienti s obezitou majú podľa nej o polovicu vyššie riziko, že sa covidom nakazia. Ich šanca na vyliečenie sa však práve naopak o polovicu znižuje. Nákazu teda nemusia prežiť.

Nadváha alebo obezita sú však často len začiatok cesty nesprávnym smerom. U väčšiny ľudí, ktorí si hmotnosť neustrážili, sa obyčajne rozvinie cukrovka 2. typu. Potvrdzujú to aj dáta programu DôveraPomáha diabetikom: drvivá väčšina diabetikov má nadváhu (91%) a viac ako polovica cukrovkárov je obéznych (57%). A práve cukrovka je ďalším rizikovým faktorom pri ochorení covid-19.

Cesta von? Existuje

Ľubomíra Fábryová pacientom radí: Hýbte sa, hýbte sa, hýbte sa. „Dlhé epizódy sedenia znižujú metabolizmus a energetický výdaj, prispievajú k úbytku kostrového svalstva a k akumulácii tuku, a to najmä v oblasti brucha a v orgánoch,“ vysvetlila.

Pravidelná pohybová aktivita sa stala súčasťou života účastníkov programu DôveraPomáha diabetikom, ktorý beží už päť rokov. Štyrom tisíckam pacientov sa  podarilo zhodiť už šesť ton prebytočnej telesnej záťaže.

Program Dôvery tiež potvrdil, že ak pacienti dostávajú popri bežnej zdravotnej starostlivosti pomoc navyše, napríklad vo forme poradenstva, menej často potrebujú lekára.

Zlepšili sa napríklad ich LDL cholesterol či glykovaný hemoglobín. Zriedkavejšie potrebujú hospitalizáciu. A keď sa do nemocnice dostanú, pobudnú v nej podstatne kratšie,“ hovorí o účastníkoch programu Roman Mužik, manažér odboru stratégií.

Program DôveraPomáha diabetikom je od marca 2021 otvorený aj pre diabetikov 1. typu.

Čo hovoria naše kilá?

  • Nadváhu má viac ako tretina dospelých obyvateľov SR (35,6%)
  • Zhruba každý siedmy dospelý je obézny (14,9%)
  • Vyššiu hmotnosť, ako je zdravé, má každé piate dieťa od 5 do 19 rokov (23,3%)

Zdroj: ÚVZ SR

Váš názor
Nakoľko vám pomohla táto stránka?
Hodnotenie
Na aký problém ste narazili?
Čo sa vám páčilo?
Pozor! Pravdepodobne ste zadali osobné údaje.
Ďakujeme!
Ďakujeme!