Rodičia detí na inzulíne ušetria aj 300 eur mesačne

29.03.2021

Už aj deti, ktorým cukrovka priniesla do života inzulínové perá či striekačky, majú nárok na glukózové senzory.

Ale len tie, čo sú poistené v Dôvere, k senzorom môžu získať aj vysielače, za ktoré by inak museli rodičia doplácať stovky eur. V marci začala platiť nová kategorizácia zdravotníckych pomôcok, vďaka ktorej môžu zdravotné poisťovne uhrádzať glukózové senzory väčšiemu počtu detí. Tie im pomáhajú neustále 24 hodín denne merať hladinu cukru, čo týmto deťom výrazne pomáha zvládať život s neľahkým ochorením. Aby však boli senzory použiteľné, je nevyhnutné mať k nim aj vysielače. Tie však už kategorizácia nezohľadňuje a rodičia detí, ktoré používajú inzulínové perá alebo inzulínové striekačky, ich aj naďalej musia platiť z vlastného vrecka. 

deti na lavicke_pero.jpg

Dôvera sa preto rozhodla, že v opodstatnených prípadoch uhradí svojim detským pacientom aj vysielače. „Kontinuálny monitoring glukózy je pre dieťa a jeho rodičov obrovskou pomocou pri zvládaní tohto vážneho ochorenia. Preto sme sa v Dôvere rozhodli našim poistencom na výnimku hradiť aj vysielače,“ informoval Marian Faktor z predstavenstva poisťovne.

Aby rodičia nemuseli doplácať vôbec nič, Dôvera sa dohodla s dodávateľmi vysielačov, ktoré sú kompatibilné s aktuálne kategorizovanými glukózovými senzormi, že rodičom prispejú aj oni. Zákon totiž nedovoľuje zdravotnej poisťovni zaplatiť na výnimku plnú cenu zdravotníckej pomôcky.

Dôležité je, aby diabetológ predpísal dieťaťu senzor a zároveň požiadal zdravotnú poisťovňu o výnimku na vysielač. Rodičia tým usporia zhruba 300 eur mesačne, podľa typu senzora a vysielača.

Aký je postup:

  1. Lekár po predpise kategorizovaných glukózových senzorov elektronicky požiada Dôveru aj o schválenie výnimky na vysielač.
  2. Poisťovňa žiadosť skontroluje a v opodstatnených prípadoch ju do 5 pracovných dní schváli.
  3. Lekár následne dieťaťu vystaví eRecept.
  4. Rodičovi o tom príde správa a následne môže vysielač vyzdvihnúť v lekárni alebo výdajni zdravotníckych pomôcok.

Viac sa dozviete TU.

Váš názor
Nakoľko vám pomohla táto stránka?
Hodnotenie
Na aký problém ste narazili?
Čo sa vám páčilo?
Pozor! Pravdepodobne ste zadali osobné údaje.
Ďakujeme!
Ďakujeme!