Ako zvládnuť menopauzu a udržať si cukor v norme

14.03.2023

Vedeli ste, že zníženie produkcie estrogénu počas menopauzy ovplyvňuje aj glykémiu?

Obdobie, ktoré neminie žiadnu ženu, no každá ho prežíva inak. Menopauza so sebou môže priniesť problémy, akými sú nespavosť, náladovosť, návaly tepla či osteoporóza. Ich príčinou je prirodzené zníženie produkcie estrogénu, ktorý vplýva na metabolizmus, endokrinné žľazy, činnosť mozgu a srdca. Aj vplyvom tohto hormónu prechádzajú mnohé ženy po menopauze fyzickými a psychickými zmenami.

medium-shot-smiley-women-nature.jpg

Hormonálne zmeny a inzulín

Estrogén patrí do skupiny ženských pohlavných hormónov. Ich množstvo v tele ženy sa mení počas menštruačného cyklu, pričom najviac ich je pred ovuláciou. Po menopauze vaječníky prestanú tvoriť estrogén a jeho množstvo sa rapídne zníži. Keďže estrogén zvyšuje citlivosť buniek na inzulín, jeho nedostatok môže vplývať na rozvoj inzulínovej rezistencie. Ženám s diabetom môžu hormonálne zmeny spôsobiť veľké výkyvy hladiny cukru v krvi a viesť k vážnym zdravotným problémom.

Kilečká navyše

Väčšine žien pred menopauzou sa tuk ukladá v oblasti stehien a zadku v podobe podkožného tuku. Počas a hlavne po menopauze sa tuk začne ukladať na bruchu. Ide o nebezpečný tuk, ktorý obklopuje orgány a prispieva k rozvoju cukrovky 2. typu, srdcových chorôb a rakoviny.

Začarovaný kruh nespavosti

Jedným z prejavov menopauzy sú návaly tepla. Tie vás môžu prekvapiť aj v noci a sťažiť vám zaspávanie alebo vás zobudiť. Dlhodobé problémy so spánkom vedú k jeho nedostatku a ten zas môže spôsobiť nerovnováhu krvného cukru. Okrem toho, ak má telo málo spánku, začne produkovať stresový hormón – kortizol. Jeho úlohou je zvyšovať hladinu glukózy zo zásob v pečeni, čo je prospešné v krátkodobých stresových situáciách. Dlhodobo zvýšené hladiny kortizolu spôsobia vzostup hladiny glukózy v krvi a to zas problémy so spánkom. Pri hyperglykémii totiž môžete častejšie pociťovať nutnosť navštíviť toaletu. Časté močenie zase môže vyvolať pocit smädu a prebudiť vás, aby ste sa napili. A začarovaný kruh nespavosti sa roztáča... 

Ak ste dlhšie pred spaním nejedli, môže vás v noci zobudiť aj hypoglykémia. A dokonca sa to môže striedať. Je preto nesmierne dôležité sledovať hladinu krvného cukru a mať ju pod kontrolou.

Menopauza ovplyvnená cukrovkou

Ženy s diabetom môžu prežívať menopauzu s väčšími problémami v porovnaní so ženami bez diabetu. Aj keď u každej toto obdobie prebieha inak, pozor treba dať na :

  • Veľké výkyvy glykémie, ktoré môžu spôsobiť ťažkosti pri udržiavaní cukrovky pod kontrolou.
  • Priberanie, ktoré môže zvýšiť potrebu inzulínu alebo liekov na cukrovku.
  • Infekcie močových ciest, na ktoré sú ženy s cukrovkou náchylnejšie. Riziko sa totiž zvyšuje aj počas a po menopauze a to kvôli klesajúcemu estrogénu.
  • Prerušovaný spánok, ktorý negatívne ovplyvňuje krvný cukor.

Aby vás menopauza nestrašila

close-up-women-active-menopause.jpg

Existuje niekoľko jednoduchých krokov, ktoré môžeme podniknúť na lepšie zvládanie menopauzy a zníženie jej vplyvu na hladinu cukru v krvi.

Zdravý životný štýl

Zdravá a vyvážená strava, vyhýbanie sa cigaretám a alkoholu, fyzická aktivita. To všetko sú kroky, ktoré prispejú k tomu, aby ste sa cítili lepšie a navyše pomáhajú udržiavať hladinu cukru v krvi. Niektorým ženám sa osvedčila nízkosacharidová diéta, ktorá im pomohla zhodiť pár kíl a aj zlepšiť glykémiu. Zabúdať netreba ani na 30 minút chôdze denne. Pri pravidelnom cvičení sa telo naučí využívať inzulín efektívnejšie.

Hydratácia

Dostatočný príjem tekutín pomáha obličkám pri odplavovaní nadbytočného cukru z tela močením. Sladké nápoje robia opak.

Bez stresu

Stres sa spája s mnohými zdravotnými problémami a negatívne vplýva aj na hladinu cukru v krvi. Relaxácia, dostatok spánku, meditácia a cvičenie sú skvelí bojovníci proti stresu.

Starajte sa o svoje kosti

Ak trpíte cukrovkou, časom môže spôsobiť problémy s kĺbmi a kosťami. Práve rednutie kostí zvyčajne vyvrcholí po menopauze, takže je dôležité dopĺňať vápnik, vitamín D alebo kolagén na ich udržanie.

Váš názor
Nakoľko vám pomohla táto stránka?
Hodnotenie
Na aký problém ste narazili?
Čo sa vám páčilo?
Pozor! Pravdepodobne ste zadali osobné údaje.
Ďakujeme!
Ďakujeme!