Newsletter programu DôveraPomáha diabetikom 11 / 2016
yZEY.loho_jpg.jpg 
Práve ubehol rok od spustenia nášho programu a nás veľmi teší vaša pozitívna spätná
väzba. Máme pre vás ďalšie novinky a prekvapenia. Ak vás zaujíma, aké,
začítajte sa do riadkov nižšie.
1.jpg

PRIESKUM SPOKOJNOSTI

Sme tu pre vás a chceme byť lepší. Preto vás chceme poprosiť o spoluprácu formou účasti na dvoch prieskumoch. Len ak budeme poznať váš názor, budeme môcť náš program nastaviť ešte lepšie.

Prvý prieskum sa robí formou dotazníka, ktorý môžete dostať v ambulancii svojho diabetológa. Údaje z dotazníka nám pomôžu vytvárať program edukácií, preto každá vaša odpoveď je veľmi cenná. Vyplnenie dotazníka trvá zhruba 15 minút. Je anonymný, obálky s odpoveďami otvorí iba zadávateľ prieskumu. Teda váš lekár ani zdravotná sestra vaše odpovede neuvidia.

Druhý prieskum prebiehať formou telefonického rozhovoru. V našom mene vám môže zavolať prieskumná agentúra. Ak sa vám ozvú, radi by sme zistili, ako ste spokojní s naším programom,  čo funguje, čo nefunguje, privítame vaše návrhy na jeho vylepšenie. Preto sú vaša ochota a úprimné odpovede veľmi dôležité.  Vopred vám za ne ďakujeme. 
2.jpg
 

VARENIE  SO ŠÉFKUCHÁRKAMI

Poznáte televíznu reláciu o varení Slovensko chutí? V druhej polovici januára vás pozývame na spoločné varenie s moderátorskou dvojicou tejto relácie – Janicou a Anetou. Naučia vás, ako si v novom roku variť zdravo a chutne. Účasť na spoločnom varení je bezplatná, vítaný je každý, kto absolvoval aspoň jednu edukáciu. Bližšie informácie získate u svojich edukátorov. 
3.jpg
 

PLÁN ŠITÝ NA MIERU

Od novembra spúšťame prácu s individuálnymi cieľmi: je to kľúčová súčasť liečby pri diabete, kde každý pacient má od lekára stanovené ciele liečby „šité presne na mieru“ – dosiahnuť určitú cieľovú hmotnosť a hodnotu glykovaného hemoglobínu. Edukátor potom spolu s vami vypracuje podrobný plán, ako viete tieto ciele dosiahnuť. Teda už žiadne ničnehovoriace rady typu „viac sa hýbte, pravidelne sa stravujte“, ale konkrétny návod, aký pohyb (jedlo), kedy a koľko zaradiť do vášho každodenného života. Zmena však musí prebiehať postupne, po malých krokoch. Je dôležité, aby ste hlavne vy sami vedeli, čo dané odporúčanie pre vás znamená v praxi, vo vašom živote. 
4.jpg
 

NOVÉ MATERIÁLY

Aby sme vám ešte viac pomohli, pripravili sme pre vás na každú edukáciu úplne nové podklady zabalené v peknom zakladači, aby ste si ich mohli prehľadne uložiť a kedykoľvek sa k nim vrátiť. Na konci edukácií budetemať jedinečnú príručku s konkrétnymi a praktickými radami, ako zvládať život s cukrovkou. Všetky materiály sme konzultovali hneď s niekoľkými odborníkmi na diabetes.

Ide o šesť unikátnych materiálov v rozsahu 8 až 20 strán, ktoré sú plné názorných ilustrácií, informácií a rád na témy: Stravovanie, Samokontrola cukrovky, Pohybové aktivity, Chronické komplikácie cukrovky, Akútne komplikácie  cukrovky, Užívanie liekov a inzulínu. 
5.jpg

POSLEDNÁ EDUKÁCIA A ČO ĎALEJ 

Práve v tomto čase máme prvých absolventov kompletnej série našich edukácií. To však neznamená, že ich teraz „hodíme do vody“ a necháme plávať samých. Každému z vás, ktorí sa zúčastníte všetkých ôsmich edukácií, budeme oporou aj po nich.

V priebehu prvého roka po edukáciách vás bude edukátor opakovane telefonicky kontaktovať. Popýta sa vás, ako sa máte, ako sa vám darí dodržiavať svoje individuálne ciele liečby a zároveň vás pozve na „edukáciu po roku“ , aby ste si osviežili základné informácie a dozvedeli sa novinky v liečbe diabetu. Zároveň, ak budete mať nejakú vážnu pochybnosť alebo problém, s ktorým si nebudete vedieť rady, môžete sa na edukátora obrátiť aj sami.

Okrem toho máme pre vás minimálne raz za štvrť roka pripravené komunitné aktivity. Či už spoločné varenie, spoločnú prechádzku, diskusiu na špecifickú tému alebo aj inú spoločnú aktivitu, ktorú si navrhnete sami. Zároveň platí, že lekár vás môže kedykoľvek objednať na špeciálnu edukáciu, pokiaľ by nastala zásadná zmena vo vašom zdravotnom stave. Budete tak stále mať nastavenú záchrannú  sieť, na ktorú sa môžete spoľahnúť.


VEDELI STE, ŽE v najnovšom čísle časopisu DIA Zdravie nájdete na 28. strane veľmi pekný rozhovor s vaším edukátorom Jánom Švolíkom? A že vaša edukátorka Melinda Rancsó z Komárna získala ďalšie ocenenie? K titulu Sestra roka (v kategórii edukátorka) z roku 2008 jej teraz v októbri pribudol aj Strieborný odznak Slovenskej lekárskej spoločnosti.


DARČEK NA ZÁVER
Máte už stolový kalendár na rok 2017? Ak nie, nekupujte si ho. Opäť máme pre vás malý darček, práve v podobe stolového DIA kalendára aj s receptami pre diabetikov, ktoré obsahujú prepočet na sacharidové jednotky. Bude aj vbežnom predaji, od nás ho však môže zadarmo získať prvých 500z vás, ktorí sa v decembri zúčastníte na akejkoľvek edukácii.hnQC.print_jpg.jpg 3voI.preposlat_jpg.jpg 
keN2.5_jpg.jpg
  Tento newsletter zasiela zdravotná poisťovňa Dôvera. Rešpektujeme Vaše súkromie.