Inzulín a beta bunky

Základnou príčinou cukrovky je neschopnosť organizmu produkovať a využívať hormón inzulín. Podľa toho hovoríme o cukrovke 1. typu alebo 2. typu.

Publikované 14. 03. 2019

Základným zdrojom energie pre naše telo je glukóza. Bunky využívajú energiu, ktorá vzniká pri jej štiepení. Nepotrebná glukóza sa ukladá v pečeni a tá ju medzi jednotlivými jedlami uvoľňuje do krvi. Inzulín je hormón, ktorý vylučujú beta bunky pankreasu. Je nevyhnutný na to, aby bunky vedeli vstrebať glukózu z krvi. Ak je inzulínu nedostatok, fungovanie buniek je narušené. Keď sa glukóza  nespotrebúva, začína sa hromadiť v krvi a ničiť viaceré orgány.

Pri diabete 1. typu beta bunky v pankrease zaniknú, a tým sa prestáva produkovať inzulín. Tieto bunky si zničí organizmus sám, preto hovoríme o autoimunitnom ochorení. V súčasnosti nepoznáme žiaden liek, čo by dokázal beta bunky obnoviť, alebo im plne vrátiť ich funkciu.

Pri diabete 2. typu síce pankreas tvorí inzulín, ale nedokáže ho produkovať v dostatočnom množstve, alebo ho organizmus nedokáže správne využiť.