Celiakia sa rada lepí na diabetikov

24.05.2018

Obe patria medzi autoimunitné ochorenia, čiže vznikajú dôsledkom porušenej funkcie imunitného systému. Spája ich aj spoločný základ liečby -  úprava stravy. U celiatika v podobe bezlepkovej diéty, u diabetika racionálna strava s regulovaným príjmom sacharidov. 

Celiakia sa prejaví asi u 10 % diabetikov a až 9 z 10 pacientov je bez klinických príznakov. Spozornieť treba aj v prípade, že sa hypoglykémia (nízka hladina cukru v krvi) objavuje častejšie, než inokedy. Tiež totiž môže ísť o jeden z príznakov celiakie. Diabetik však hypoglykémiu málokedy pripisuje inému ochoreniu, neznášanlivosť lepku tak uňho ostáva dlho skrytá. Neliečená celiakia pritom môže diabetikom zhoršovať kompenzáciu cukrovky. 

Situácia je pre takéhoto človeka komplikovaná, lebo vylúčenie lepku zo stravy má vplyv na cukrovku. Zatiaľ čo diabetik musí pri úprave stravy znížiť príjem jednoduchých cukrov a skôr má konzumovať zložené cukry (polysacharidy) vyvážene rozložené do viacerých jedál počas dňa, celiatik musí všetky zložené cukry obsahujúce lepok zo stravy vylúčiť.

Spoločný výskyt oboch diagnóz vplýva na priebeh každej z nich. Vylúčiť z diabetickej diéty lepok je na začiatku náročnejšie. Pacienti môžu mať spočiatku rozkolísané glykémie (hladinu cukru v krvi), preto je v tejto fáze žiaduce úpravu diéty konzultovať s odborníkom. Diabetik s celiakiou musí znížený príjem vlákniny nahradiť zvýšeným príjmom zeleniny a v menšej miere aj ovocia. Príjem živočíšnych bielkovín a tukov je pri diabetickej i celiatickej diéte rovnaký - podľa zásad racionálnej výživy.

Váš názor
Nakoľko vám pomohla táto stránka?
Hodnotenie
Na aký problém ste narazili?
Čo sa vám páčilo?
Pozor! Pravdepodobne ste zadali osobné údaje.
Ďakujeme!
Ďakujeme!