Ako predchádzať diabetickej nohe?

29.07.2020

Suchá pedikúra a hygiena

Diabetici by mali využívať vždy len suchú pedikúru, ideálne u odborného pedikéra alebo podológa. V suchej pedikúre sa vynecháva úvodný kúpeľ. Odborník odstráni odumreté bunky kože za pomoci šmirgľa alebo diamantovej brúsky. Aplikuje krém a dáva aj masáž. Cukrovkári by mali chodiť na odbornú pedikúru častejšie aj kvôli strihaniu nechtov. Pri ich domácom strihaní totiž môžu vzniknúť drobné ranky, ktoré sa dlho a zle hoja.
V domácom prostredí netreba zabúdať na pravidelnú hygienu nôh. Nohy si treba umývať denne, ale bez použitia prípravkov s obsahom alkoholu a silných mydiel. Dôležité je nezanedbávať oblasť medzi prstami, ktorú je potrebné dôkladne vysušiť do sucha. Medzi prstami sa nohy nekrémujú, zvyšok nohy však krém potrebuje.

Zrkadlo = najlepší priateľ nôh diabetika  

Keďže diabetik už môže mať oslabený cit v nohách, je potrebné, aby si ich často kontroloval a nespoliehal sa na to, že ho nič nebolí. Skontrolovať každý centimeter nohy pomôže zrkadlo. Všímať si treba zmeny farby kože, začervenanie, vznik prasklín, otlakov, opuchov, či kurích ôk. 

dianoha_zrkadlo.jpg

Rovnako dôležitá je správna obuv a ponožky. Až u 80 % pacientov totiž diabetický vred na nohe vzniká práve nosením nesprávnej obuvi. Takáto rana na nohe diabetika sa veľmi ťažko hojí a neraz končí až amputáciou.

Viete aká je vhodná obuv a ponožky pre diabetika? Ak nie, prečítajte si v tomto článku.

Nezanedbávať návštevu lekárov

S ranami na nohách, ale aj s ostatnými zdravotnými problémami, by sa diabetik mal vždy obrátiť na lekára. Liečba si vyžaduje spoluprácu a sledovanie pacienta u viacerých špecialistov, nie len diabetológa. Najčastejšie sú potrebné návštevy u neurológa, cievneho chirurga, kožného lekára, ortopéda, reumatológa, ale aj praktického lekára.

Pacient pritom nemusí presedieť hodiny v čakárni, s objednávkovým systémom sa k vybraným špecialistom dostane v presne stanovený termín. Objednať ho k nim môže všeobecný lekár alebo sa pacient môže objednať i sám cez infolinku 0850 850 888, voľba 1. Viac informácií a zoznamy lekárov, ku ktorým sa dá takto objednať, nájdete na stránke www.dovera.sk/objednavky.

Poradí aj odborník na telefóne

Niekedy však diabetik potrebuje odbornú radu na počkanie aj s bežnými otázkami, ktoré mu cukrovka prináša do života. Čakanie niekoľko mesiacov, kým sa v rámci pravidelnej kontroly dostane opäť k lekárovi, mu v takomto prípade nepomôže. Preto zdravotná poisťovňa Dôvera spustila pre svojich poistencov - diabetikov telefonické poradenstvo na čísle 0850 850 888 (pod rozdeľovacou voľbou 2). Skúsených odborníkov na cukrovku môže využiť diabetik po telefóne práve vtedy, keď potrebuje nemedicínsku radu. Dovolá sa im v pracovných dňoch v čase od 8:30 do 12:00 hod a od 12:30 do 15:30 hod. Poradenstvo je bezplatné, platí sa len bežná cena hovoru.

Váš názor
Nakoľko vám pomohla táto stránka?
Hodnotenie
Na aký problém ste narazili?
Čo sa vám páčilo?
Pozor! Pravdepodobne ste zadali osobné údaje.
Ďakujeme!
Ďakujeme!