Akákoľvek prvá pomoc je lepšia, než žiadna. Pozor na hypoglykemickú a hyperglykemickú kómu.

02.07.2018

„Špecializovaná zdravotnícka záchranná služba môže prísť k postihnutému za 10-15 minút v mestách a v mimomestských podmienkach niekedy až za 20 minút. Pritom prvých 15 minút rozhoduje o prežití poraneného," hovorí Viliam Dobiáš, dlhoročný záchranár a dnes prezident Slovenského Červeného kríža.

Behom piatich minút bez srdcovej činnosti a bez dýchania odumierajú mozgové bunky, za 10 minút krvácania môže vzniknúť nezvratný šok vedúci v priebehu pár dní k zlyhaniu viacerých orgánov. „Ak nie je poskytnutá základná prvá pomoc okamžite po vzniku úrazu prvým svedkom nehody, žiadna záchranná služba s profesionálnymi záchranármi, ani najlepšia nemocnica nezabránia komplikáciám, trvalým následkom alebo až smrti," dodáva Dobiáš.

Ľudia si myslia, že vedia poskytnúť prvú pomoc, no realita je iná. "Tu je treba zdôrazniť  dôležitosť absolvovania kurzov prvej pomoci, pretože oveľa lepšia je spolupráca operátora s volajúcim, ktorý ho má absolvovaný, ten si aj napriek stresu spomenie, ako vyzerajú základné úkony, ako s tým, ktorý takýto kurz neabsolvoval. A samozrejme je to vždy lepšie aj pre pacienta, ktorý tú prvú pomoc potrebuje," zdôrazňuje Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR.

Ľudia, ktorí žijú s nejakým ochorením dlhší čas, väčšinou poučia svojich blízkych, ako im majú v prípade núdze pomôcť. Napríklad u diabetikov stačí, aby zabudli na svoj inzulín alebo sa slabo najedli a môže im ísť o život.

„Našich diabetikov učíme spoľahlivo predchádzať takýmto situáciám. Zároveň ich rodinných príslušníkov učíme poskytnúť prvú pomoc, ak by taký stav predsa len nastal. Ale pacienti, ktorí sa zapoja do nášho bezplatného programu DôveraPomáha diabetikom, vedia mať svoje ochorenie naozaj pod kontrolou a žiť s ním plnohodnotný život,“ uviedla edukátorka diabetu Jarmila Havrilová z Michaloviec.

Ľuďom, ktorí  nevedia poskytnúť prvú pomoc, do príchodu záchranárov radí operátor linky 155. Zo štatistík záchranárov vyplýva, že iba percento záchrancov sa pre postihnutého nepokúsilo o vôbec žiaden život zachraňujúci úkon. Čiže 99 % volajúcich na linku 155 spolupracovalo s operátorom pri záchrane života.

"Základ je nebáť sa ju poskytnúť. Akákoľvek, aj laická prvá pomoc, je lepšia ako žiadna," odporúčajú záchranári.

TOP 5 najčastejších príčin poskytnutia prvej pomoci

1/ Choroby srdca a ciev 

2/ Úrazy

3/ Duševné poruchy a poruchy správania sa

4/Choroby dýchacej sústavy

5/ Choroby centrálneho nervového systému

Tipy, ako zvládnuť prvú pomoc

1/ postup podľa pokynov operátora linky 155

2/ aplikácia v mobile Prvá pomoc

3/ aplikácia v mobile Horská záchranná služba

4/ Karta prvej pomoci v autolekárničke

Ak voláte 155 alebo 112, záchranári potrebujú vedieť:

1. meno volajúceho a číslo telefónu

2. čo sa stalo, aké sú príznaky

3. presná adresa pacienta, miesto nehody, orientačné body

4. počet, pohlavie a približný vek postihnutých, druh poranení

5. podrobnosti

POZOR!  Nikdy neukončujte telefonát prví, ukončuje ho operátor záchrannej služby!

Základné príznaky a prvá pomoc vybraných zdravotných kolízií

CUKROVKA

A) Hypoglykemická kóma - nízka hladina cukru v krvi 

Príznaky: studená spotená koža, kŕče, poruchy správania, bezvedomie

Prvá pomoc:  rýchlo vložte postihnutému medzi líce a ďasno kocku cukru a uložte ho do stabilizovanej polohy. Volajte 155, kontrolujte mu dýchanie a až do príchodu pomoci ho nenechávajte osamote.

B) Hyperglykemická kóma  – vysoká hladina cukru v krvi 

Príznaky: suchá koža, acetónový dych, bezvedomie

Prvá pomoc: Ak došlo k zlyhaniu krvného obehu, ihneď začnite s masážou srdca. Ak srdce pracuje, uložte postihnutého do stabilizovanej polohy a riaďte sa pokynmi operátora na linke 155.

INFARKT

Príznak: silné bolesti na hrudníku, bezvedomie

Prvá pomoc: Ak je postihnutý pri vedomí, uložte ho do polosedu, rozopnite mu gombíky na košeli, rozviažte viazanku - aby sa mu čo najlepšie dýchalo. Otvorte okno, aby mal čo najviac kyslíka. Volajte 155. Ak je v bezvedomí a došlo k zástave srdca, ihneď začnite s oživovaním (masáž srdca, prípadne umelé dýchanie).

MOZGOVÁ PRÍHODA

Príznaky:  ochrnutá časť tváre alebo tela,  únik moču, stolice, poruchy reči, videnia, bezvedomie

Prvá pomoc: Vždy volajte 155. Ak došlo k zástave srdca a dýchania, ihneď začnite s oživovaním. Ak je postihnutý iba v bezvedomí, uložte ho na bok ochrnutou stranou nadol. Ak je pri vedomí  uložte ho do poloľahu s podloženou hlavou. Ak mu ochrnuli očné svaly, privrite mu viečko. Až do príchodu záchranky kontrolujte vedomie a dýchanie.

Váš názor
Nakoľko vám pomohla táto stránka?
Hodnotenie
Na aký problém ste narazili?
Čo sa vám páčilo?
Pozor! Pravdepodobne ste zadali osobné údaje.
Ďakujeme!
Ďakujeme!