Obličky sa nesťažujú. Keď sa ozvú, sú často zrelé na transplantáciu

03.11.2018

Mimoriadne ohrozenou skupinou sú diabetici, od roku 2010 vzrástol ich počet s poškodenými obličkami o 44 % a počet dialyzovaných diabetikov o 23 %.

Dialýza a následná transplantácia bývajú totiž neraz jediným riešením, keď pacient príde k lekárovi až s pokročilým štádiom ochorenia obličiek. Pritom stačí ochorenie zachytiť včas, nasadiť účinnú liečbu a k zlyhaniu obličiek nemusí dôjsť.

Všímajte si príznaky                                                         

  • Keďže sa diabetická nefropatia spočiatku takmer vôbec neprejavuje, je veľmi dôležité pravidelne absolvovať preventívne prehliadky. Ako u všeobecného lekára, tak aj u diabetológa, ktorý vyhodnotí odbery krvi, moču a krvného tlaku.
  • Neskôr sa môže objaviť nespavosť, problémy so sústredením sa, opuchy, hromadenie tekutín hlavne v dolnej časti nôh a v pľúcach, slabosť, nechutenstvo alebo spomalené trávenie.
  • V pokročilejšom štádiu ochorenia musí funkciu obličiek sledovať aj špecialista – nefrológ. Ten určí nielen vhodnú liečbu, ale aj diétu.

Príčiny a dopady

  • Pri hyperglykémii, zvyčajne nad 10 mmol/l, sa z organizmu vylučuje močom cukor. Veľké množstvo cukru zhoršuje filtračnú schopnosť obličiek a do moču sa tak začne dostávať aj „malá“ bielkovina albumín (mikroalbuminúria) a neskôr aj „veľká“ bielkovina proteín (proteinúria). Postupne dochádza až k úplnému zlyhaniu obličiek.
  • Zlyhanie obličiek môžu okrem cukrovky spôsobiť aj iné choroby alebo lieky.
  • Ak ochorejú obličky, v tele sa hromadia jedy, zvyšuje sa krvný tlak, v členkoch a v pľúcach sa hromadia tekutiny, rastie riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb a objavuje sa anémia (chudokrvnosť).

Prevencia

  • Spočíva najmä v optimálnej kompenzácii cukrovky, ktorá môže zvrátiť počiatočné štádium alebo celý proces ochorenia významne spomaliť.
  • Dôležitá je edukácia diabetikov.
  • Dodržiavanie vhodného pitného režimu.
  • Regulácia príjmu bielkovín a soli vždy podľa aktuálneho stavu obličiek (v určitých štádiách  diabetickej nefropatie je potrebné znížiť príjem bielkovín a v iných štádiách ich zase dopĺňať).
  • Potrebná je aj prevencia infekcií močových ciest a ich skorá liečba.

Komplexný režim diabetika  

„Diabetici s vážnym poškodením obličiek majú veľmi komplikovaný diétny režim. Na jednej strane diabetická diéta je založená na redukcii sacharidových pokrmov, čím sa prirodzene preferujú zdravé tuky a bielkoviny. Bielkovinové produkty však zaťažujú činnosť obličiek a ich nadbytok urýchľuje obličkové ochorenie do konečnej fázy ich zlyhania,“ upozornila krajská nefrologička a primárka dialyzačného strediska v Nitre MUDr. Zuzana Straussová, PhD. pre web dia.sk.

Úprava diéty u diabetika s poškodením obličiek je podľa nej pomerne komplikovaná a vyžaduje komplexnú zmenu stravovania.

„Pacient a najlepšie aj osoby, ktoré s ním žijú v spoločnej domácnosti, by mali byť dostatočne vyškolení v zostavovaní jedálnička. Stravovací režim by mal byť stanovený individuálne pre každého pacienta a šitý na mieru jeho potrebám. Samozrejmosťou by malo byť dostatok pohybu, kontrola telesnej hmotnosti, prísny stop fajčeniu.

Pacienti, ktorí trpia na cukrovku by mali v spolupráci s diabetológom dbať na čo najlepšiu kompenzáciu cukrovky. Dôležitá je kontrola krvných tukov a v prípade ich zvýšenia adekvátna medikácia. Správna liečba krvného tlaku je nevyhnutnou požiadavkou,“ dodáva.

Váš názor
Nakoľko vám pomohla táto stránka?
Hodnotenie
Na aký problém ste narazili?
Čo sa vám páčilo?
Pozor! Pravdepodobne ste zadali osobné údaje.
Ďakujeme!
Ďakujeme!