Čo je stres. Jeho príčiny aj u diabetika.

04.01.2019

Stres poznáme každý.  Je však rozdiel, ako sa dokážeme so stresom vyrovnať a koľko stresorov na nás aktuálne pôsobí.

Situácie a príčiny, ktoré spôsobujú stres, teda záťažové faktory, sa nazývajú stresormi. Sú to všetky podnety, ktoré na vás kladú zvýšené nároky a dostávajú vás do emočne vypätej situácie. Môže ísť o nepríjemné vonkajšie vplyvy ako problémy v práci či vo vzťahu, ale taktiež povzbudivé ako uzavretie manželstva či povýšenie. Môže ísť ale aj o vnútorné vplyvy, ktoré si my sami vyprodukujeme a tým pádom sa dostaneme do záťažovej stresovej situácie. Ako príklad môžeme uviesť, že keď sa niečoho nadmerne obávame, sami si privolávame negatívne myšlienky podnietené obavami alebo máme pesimistické a iracionálne myšlienky a tým sa sami uvádzame do stále väčšieho stresu. 

Príčiny stresu ďalej významne závisia od nášho osobného vnímania udalostí, ktoré sa okolo nás dejú. Niečo, čo je stresujúce pre jedného človeka, nemusí byť vôbec stresorom pre niekoho iného a naopak. Napríklad ranná zápcha v meste môže byť pre jedného človeka stresujúca, pretože má strach, že nebude stačiť prísť do práce načas a nestihne splniť všetky svoje úlohy. Pre niekoho iného však táto situácia vôbec nemusí byť stresujúca, pretože si mohol dať dostatočnú časovú rezervu na to, aby stihol prísť do práce načas, a vychutnáva si počas státia v zápche obľúbenú hudbu z rádia.

Typické príčiny stresu u diabetika ešte môžeme rozšíriť o už spomínanú neustálu každodennú kontrolu seba, svojej životosprávy, svojich aktivít a hladiny glykémie. Strach a stres z hyperglykémie a hypoglykémie. Ďalej sú nimi pravidelné návštevy u lekára, kde dlhé sedenie v čakárni je pre mnohých pacientov stresujúce samo o sebe, no mnohí cukrovkári sa zároveň obávajú zlého výsledku. Pokiaľ sa im nedarí v dodržiavaní životosprávy a správnej liečby, majú pocity viny a zlyhania, ktoré môžu viesť až k zatajovaniu výsledkov pred ošetrujúcim lekárom, čo diabetikovi spôsobuje ďalší stres. Mnohí diabetici majú taktiež strach z chronických komplikácií choroby, čo u nich vedie k zvýšenému stresu.

Ďalším významným stresorom pri diagnóze diabetes mellitus je prechod z liečby tabletkami na liečbu pomocou inzulínových injekcií. Mnohí diabetici sa tohto prechodu obávajú a medzi diabetikmi koluje presvedčenie o tom, že pokiaľ človek užíva len antidiabetiká, je zdravý alebo jeho choroba nie je závažná, no keď príde do štádia, že si musí pichať inzulín, vtedy začne byť naozaj chorý. Strach z injekčnej liečby mnohým cukrovkárom spôsobuje stres. Pritom ide iba o rozšírenú fámu, ktorá je škodlivá a zbytočne mnohých z vás stresuje. Nie je totižto dôležité, na akej forme liečby pacient je, ale ako je kompenzovaný a ako dokáže mať cukrovku a hlavne hladiny glykémie pod kontrolou. Dostať diabetes pod kontrolu Vám môže pomôcť aj táto príručka.

Typické stresory u diabetika:

  • Stanovenie diagnózy, ktorá je nevyliečiteľnou chorobou                                            
  • Hyperglykémie alebo hypoglykémie
  • Pravidelné návštevy lekára
  • Neustály sebamonitoring a sebakontrola
  • Strach z chronických komplikácií a následkov ochorenia

Zdroj: Alexandra Kaiser, Cukrovka a stres, Slovenský pacient  2018

Váš názor
Nakoľko vám pomohla táto stránka?
Hodnotenie
Na aký problém ste narazili?
Čo sa vám páčilo?
Pozor! Pravdepodobne ste zadali osobné údaje.
Ďakujeme!
Ďakujeme!