500 €

Zapojte sa do DIAkvízu a vyhrajte až 500 € poukážku do kúpeľov

5 tipov ako si aj s cukrovkou užiť ples či oslavu bez výčitiek

Chystáte na ples, oslavu? Nemajte obavy, aj s cukrovkou si môžete užiť chvíle s rodinou, priateľmi bez toho, aby vás neskôr trápili výčitky.

Publikované 10. 01. 2019

dancing.jpg

Ponúknite svoju pomoc

Pravdepodobne nie ste jediný, kto radšej siahne po zdravom jedle. Pokiaľ sa obávate pochúťok na oslave, ponúknite sa, že niečo donesiete. Pokiaľ ste hostiteľom a hostia sa pýtajú, čo by mali doniesť, môžete odporučiť jedlo vhodné aj pre vás, aby ste mali cukor pod kontrolou.

Plánujte dopredu

Môže to byť frustrujúce, stále riešiť, ako vám vaše plány ovplyvnia glykémiu. Malé plánovanie je však na mieste. Uvoľní vám ruky a dovolí užiť si večer. Pred spoločenskou udalosťou si určite nezabudnite skontrolovať hladinu cukru v krvi.
Pokiaľ idete na oslavu do reštaurácie, pozrite si jej menu na internete, aby ste sa pripravili vopred.Pokiaľ neviete, čo sa bude na oslave podávať, zoberte si niečo malé so sebou, pre prípad núdze. Nakrájajte si napríklad zeleninu na hranolky. Mäso ako prílohu si vyberiete ľahšie.

Merajte si glykémiu aj počas zábavy

Jedlo, ktoré nie je bežnou súčasťou vášho jedálnička alebo viacchodové menu a k tomu rôzne aktivity ako napríklad tanec, majú vplyv na hladinu vášho cukru. Preto je vhodné i počas spoločenskej udalosti zmerať si ju. Dobrou pomôckou je kontinuálny monitoring glykémie, kde by ste videli, ako vaše glykémie reagujú na jedlo v reálnom čase. Ak si aj dáte jedlo, ktoré pre vás predstavuje viac sacharidových jednotiek, nezabudnite sa dostatočne aktívne hýbať a cukry spáľte na plese napr. tancom.

Pite striedmo

Ak si odmyslíme detské oslavy, na Slovensku len sotva nájdete zábavu, kde sa nepodáva alkohol. Ideálne je nepiť ho vôbec, ale nie vždy sa mu dá celkom vyhnúť. Majte na pamäti, že alkohol môže zhoršiť váš zdravotný stav, prípadne môže ovplyvniť vašu liečbu.  Preto si ho doprajte len s mierou a najlepšie sa o tom vopred poraďte s lekárom.  Alkoholické nápoje, niekedy až prekvapivo výrazne, ovplyvňujú hladinu cukru v krvi. Preferenčne siahnite radšej po deci suchého vína. 

Čistý destilát sám o sebe hladinu cukru v krvi znižuje, ale sacharidy obsiahnuté v niektorých alkoholických nápojoch (likéry, koktejly, miešané nápoje, pivo, víno) ju zase zvyšujú. Po konzumácii väčšieho množstva čistého destilátu vám môže hroziť závažnejšia hypoglykémia (nízka hladina cukru v krvi).
Preto si doprajte len minimálnu dávku alkoholu (jedno malé pivo alebo pohár suchého vína) počas výnimočných príležitostí a vhodne ho  zajedajte malým občerstvením s obsahom sacharidov, aby ste predišli nočnej hypoglykémii. Vhodný je napríklad zeleninový šalát, alebo grilovaná zelenina.
Počas celého večera pite dostatok vody, aby ste zostali hydratovaní a tým aj pomôžete svojmu telu lepšie spracovať alkohol. Voda mu totiž pomáha regulovať teplotu a odstrániť odpadové látky. 

Nájdite si spolubojovníka

Mať kamaráta, s ktorým sa dobre zabavíte a vzájomne si udržíte zodpovednosť, je ďalší spôsob, ako nezísť zo správnej cesty ani počas spoločenskej udalosti. Po oslave či párty  si naplánujte spoločnú prechádzku alebo návštevu telocvične.