500 €

Zapojte sa do DIAkvízu a vyhrajte až 500 € poukážku do kúpeľov

Rozbiehame screening rakoviny

Polovica ľudí prevenciu zanedbáva. Nebuďte medzi nimi.

Publikované 11. 01. 2019

Ročne absolvuje vyšetrenie okultného krvácania približne 70-tisíc poistencov Dôvery. Jednoduchý test môže upozorniť na výskyt rakoviny hrubého čreva a konečníka a zachytiť chorenie v skoršom štádiu s dobrou vyhliadkou na uzdravenie.

Vyšetrenie je súčasťou preventívnej prehliadky u všeobecného lekára pre ľudí od 50. roku života. Len v minulom roku malo pozitívny test na prítomnosť krvi v stolici približne 4500 poistencov, ktorým lekár následne odporúča kolonoskopické vyšetrenie u gastroenterológa, aby sa zistila presná príčina krvácania. U 115 poistencov bolo potvrdené nádorové ochorenie. 

Skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka

Rok prevencie (2019), ktorý naštartovalo ministerstvo zdravotníctva v spolupráci so zdravotnými poisťovňami. Tie odštartujú skríningové programy na včasné odhalenie rakoviny hrubého čreva a konečníka, prsníka a krčka maternice.

V prvej fáze to bude skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka, ktorý by malo absolvovať 20-tisíc ľudí z celého Slovenska – poistencov všetkých zdravotných poisťovní. Cieľom je, aby sa na skríningovom vyšetrení zúčastnila aspoň polovica z nich. Ich účasť je kľúčová, pretože medicínska prax preukázala, že ak sa rakovina hrubého čreva a konečníka zístí včas, napríklad kontrolným vyšetrením stolice, je úplne vyliečiteľná.

Zdravotná poisťovňa Dôvera 7. januára oslovila 5400 svojich poistencov vo veku od 50 do 74 rokov, ktorí doposiaľ neabsolvovali vyšetrenie okultného krvácania v stolici. Dostali obálku s pokynmi a s odbernou skúmavkou, ktorú treba so vzorkami stolice zaniesť  praktickému lekárovi. V prípade prítomnosti krvi v stolici lekár odporučí pacientovi kolonoskopické vyšetrenie. Odoslaním obálok sa skríning v Dôvere nekončí, pretože už o týždeň neskôr im pošleme pripomínaciu SMS

Skríning cukrovky

Drastické až fatálne zdravotné následky však nemá len rakovina, ale aj zanedbaná cukrovka. Podľa odborných odhadov ňou na Slovensku trpí alebo je ohrozených viac ako 400-tisíc ľudí a ich počet raketovo rastie (v roku 1990 bolo evidovaných 196-tisíc pacientov, v roku 2015 345-tisíc pacientov). 

Dôvera preto realizuje aj vlastný skríning na odhalenie diabetikov a prediabetikov. Počas jedenástich mesiacov (do konca septembra 2018) sa doň zapojilo 6200 poistencov, ktorí absolvovali špeciálne preventívne vyšetrenie u svojho všeobecného lekára. Zachytených bolo 816 diabetikov alebo prediabetikov. Včasná pomoc im umožní oddialiť najvážnejšie zdravotné komplikácie, ktoré cukrovka prináša, alebo sa im úplne vyhnúť.