Nočná hypoglykémia je častá hrozba

02.05.2019

Viac ako polovica všetkých hypoglykémií sa diabetikom pritrafí práve v noci. Teda počas spánku im hladina cukru v krvi klesne pod 3,3 mmol/l. Aj keď väčšina pacientov s diabetom zažije nočnú hypoglykémiu viackrát za mesiac, často o nej vôbec nevie.  

Tento stav viac ohrozuje pacientov s lepšou kompenzáciou cukrovky, teda tých, ktorí si udržiavajú glykémie blízko normálnych hodnôt. Z nich totiž glykémia klesne oveľa rýchlejšie, ako z vysokých. Strach z hypoglykémií môže byť u niektorých pacientov až taký silný, že radšej preventívne udržujú svoje glykémie vyššie. Daný postoj však nie je správny! Pre diabetika je dôležité udržovať hladinu cukru v hladine dobrej kompenzácie väčšinu času a zabrániť tak výkyvom. Strach z hypoglykémie nie je vhodné riešiť udržovaním si vyšších hodnôt cukru v krvi. Naopak svojim aktivitám treba prispôsobiť príjem potravy a cukrov.  Viac tipov jej predísť nájdete v tomto článku. 

Aké sú príznaky nočných hypoglykémií?

Neraz bývajú i bez príznakov. Ak sa príznaky objavia, sú to väčšinou tieto stavy:

  • ťažkosti pri prebúdzaní
  • bolesť hlavy po prebudení
  • pocit únavy po prebudení i napriek spánku počas celej noci
  • potenie sa počas noci
  • desivé nočné sny
  • rozprávanie zo spánku

Nočná hypoglykémia sa zvykne rozvinúť po väčšej fyzickej námahe. Rovnako ňou môžu trpieť pacienti s inzulínovou liečbou. Je veľmi dôležité vedieť rozpoznať príznaky a ovládať správny postup, ako zvládnuť tento stav. Hypoglykémia je úskalím liečby diabetikov a je jedno, či sa vyskytuje v noci alebo cez deň.

Zdroj: Použité informácie z Kvalitný život s diabetom pre slovenských pacientov: Komplikácie diabetu, V.Doničová, A.Ilavská.

Váš názor
Nakoľko vám pomohla táto stránka?
Hodnotenie
Na aký problém ste narazili?
Čo sa vám páčilo?
Pozor! Pravdepodobne ste zadali osobné údaje.
Ďakujeme!
Ďakujeme!