Cukrovka a zrak

24.05.2019

 Rozmazané alebo zahmlené videnie býva spôsobené opuchom šošovky, ktorý vznikol v dôsledku zvýšenej hladiny cukru v krvi. Väčšinou ide o prechodný problém, ale môže pretrvávať aj niekoľko mesiacov. Rozmazané videnie môže byť aj príznakom závažnejšej poruchy zraku.

v2osk-184484-unsplash.jpg

Šedý, alebo zelený?

Diabetici majú o 40 % vyššie riziko rozvoja zeleného zákalu (glaukómu) a o 60 % vyššie riziko rozvoja šedého zákalu (katarakty). Poznáte rozdiel medzi nimi?

  • Hlavnou príčinou zeleného zákalu je zvýšený vnútroočný tlak. Pokiaľ sa v oku nahromadí príliš veľké množstvo vnútroočnej tekutiny, ktorá nemôže odtekať, začne táto tekutina utláčať citlivé očné štruktúry, predovšetkým zrakový nerv. Ten môže po určitej dobe aj odumrieť. Zákernosť zeleného zákalu je hlavne v tom, že zo začiatku o ňom človek vôbec nevie. Zvýšený vnútroočný tlak totiž nespôsobuje žiadnu bolesť. Postupne však dochádza k výpadkom v zornom poli a k rozvoju takzvaného tunelového videnia. Zelený zákal je možné liečiť podávaním liekov alebo chirurgickým zákrokom.
  • Dominantným príznakom šedého zákalu je už spomínané rozmazané či zahmlené videnie. Ochorenie je spôsobené zakalením, za normálnych okolností priehľadnej, šošovky. Postihnutí tak majú pocit, ako by sa pozerali cez špinavé sklo. Liečba väčšinou spočíva v chirurgickom nahradení šošovky.

Poškodenie sietnice

Odborný názov tejto diagnózy je diabetická retinopatia. Ide o jednu z mnohých cievnych komplikácií cukrovky, teda o závažné ochorenie, ktoré môže spôsobiť trvalú slepotu. 

Vysoká hladina cukru v krvi poškodzuje drobné cievy sietnice tak, že narušeniu ich steny, až sa cievy úplne uzavrú. Sietnica je nedokrvená a hoci dorastajú nové cievy, ktoré ju zásobujú krvou, sú krehké, nestabilné a môžu ľahko prasknúť. Krvácanie z prasknutých ciev vedie k odlupovaniu sietnice a vzniku jaziev, ktoré následne spôsobujú výpadky zrakového poľa. 

Diabetická retinopatia pritom zo začiatku nemusí mať vôbec žiadne príznaky. Niekedy sa prejavuje zhoršovaním zrakovej ostrosti a objavovaním tmavých škvŕn v zornom poli.

Najlepšou možnou ochranou pred vznikom očných komplikácií je mať cukor pod kontrolou a pravidelne navštevovať očného lekára. Včasná diagnóza totiž znamená väčšiu šancu na úspešnú liečbu.

Váš názor
Nakoľko vám pomohla táto stránka?
Hodnotenie
Na aký problém ste narazili?
Čo sa vám páčilo?
Pozor! Pravdepodobne ste zadali osobné údaje.
Ďakujeme!
Ďakujeme!