Letíte lietadlom za teplom? Na čo si dať pozor?

24.06.2019

 Buďte prieskumníkom pred cestou

Zaujímajte sa o časový posun, vonkajšiu teplotu v krajine, stravovanie (formu a frekvenciu), možnosti skladovania inzulínu priamo na mieste.

Požiadajte lekára o potvrdenie, že ste diabetik

Preukážete sa ním na letisku, aby vám umožnili mať pri sebe  zásoby liečiv a technických pomôcok potrebných pre vašu liečbu. Nezabudnite si napísať názov liečiva a najmä účinnej látky. Názvy liekov nemusia byť v rôznych krajinách totožné. Liečivo si vezmite aj do zásoby pre prípad, že by sa vám na cestách, či na slnku znehodnotilo.

Kam s inzulínom a inzulínovými perami?  

Pokiaľ cestujete lietadlom, majte všetky potreby pre liečbu diabetu pri sebe v príručnej batožine. Inzulínové pumpy, inzulín a inzulínové perá s náplňou môžete prepravovať v príručnej batožine aj vo väčšom množstve ako je 100 ml. Potrebujete však už spomínané potvrdenie o tom, že ste diabetik. Inzulínová pumpa, kontinuálny monitoring glukózy, glukomer môžu prejsť bezpečnostnými zariadeniami na letisku. Odporúčame  vopred na ne upozorniť personál kontroly. Inzulín počas cesty prenášajte v termoobale.

Nehanbite sa priznať, že máte diabetes

Letušky informujte, že ste diabetik. Kolové nápoje a džúsy sú bežnou ponukou na palube lietadiel. Môžete ich využiť v stave hypoglykémie. Nezabúdajte dodržiavať pitný režim, pri dlhých letoch sa hýbať a cvičiť s chodidlami.

Ako si dávkovať inzulín pri zmene časových pásiem? 

Podľa diabetológa MUDr. Jozefa Lacku všetko závisí od časového pásma, do ktorého letíte.*

Pri ceste na Východ (Thajsko, Austrália) je deň kratší. V cieľovej destinácii môže byť časový posun aj mínus 15 hodín. Čo znamená, že odlietate ráno a po príchode do cieľovej destinácie by ste mali mať noc. Namiesto toho je stále skoré ráno. Napriek únave sa odporúča nespať a čas do večera preklenúť podávaním bolusového inzulínu. Večer si treba podať bazálny inzulín a pokračovať v zaužívanom režime.

Pri ceste na Západ (USA, Kanada) je deň dlhší.  Napríklad pri lete do New Yorku má váš  deň o 6 hodín viac. To znamená, že keď priletíte napríklad o 16-tej hodine miestneho času, na Slovensku je o 6 hodín viac – teda 22.00. „Počas cestovania sa riaďte hodinkami, na ktorých máte nastavený domáci čas (miesta odletu) do nasledujúceho rána v mieste vášho pobytu. Poznačte si čas, kedy bude končiť pôsobenie účinku bazálneho inzulínu. Vtedy sa zvýši glykémia. Zvýšenú glykémiu si znížte bolusovým inzulínom. Po príchode do destinácie si pred večerou zmerajte glykémiu a podajte si bolusový  inzulín. Pred spaním si podajte bazálny inzulín,“ radí diabetológ Jozef Lacka. 

*Informácie čerpané z diabetik.sk

Nedajte „jet-lagu“ šancu!

Po prílete môžete mať problém adaptovať sa na nové časové pásmo. Tomuto stavu sa hovorí „jet-lag“. Preto sa už počas cesty snažte prispôsobiť času v destinácii, napríklad naplánovaním si spánku tak, aby ste večer v mieste destinácie dokázali zaspať.

Odolávajte letným nástrahám jedla a pitia

Pokúste sa odolať zmrzline, najmä väčšiemu množstvu vína, piva i prezretého ovocia. Strážte sa pri jedení vodových aj cukrových melónov a hrozna. Už 7 väčších bobúľ hrozna predstavuje 1 sacharidovú jednotku. Nejedzte ovocie na večeru či v noci, lebo vám zdvihne rannú glykémiu.

Nebuďte dlho na slnku. Vyhýbajte sa mu najmä v čase od 12 do 15 hodiny. Nechodievajte a nekúpte sa v mori bosí. Nezabúdajte, že aj malé zranenie na nohe môže prerásť do ťažšie hojacej sa rany. 

Váš názor
Nakoľko vám pomohla táto stránka?
Hodnotenie
Na aký problém ste narazili?
Čo sa vám páčilo?
Pozor! Pravdepodobne ste zadali osobné údaje.
Ďakujeme!
Ďakujeme!