Cukrovka vykráda pamäť a spomaľuje myslenie

27.09.2019

Nervové bunky totiž spotrebujú dvakrát toľko energie ako ostatné, lenže ju nevedia skladovať, preto sú odkázané na nepretržité dodávky glukózy krvou. Ak jej je priveľa alebo primálo, vyvedie ich to z miery.

Veľkou hrozbou je hypoglykémia, teda u diabetika stav, keď hladina cukru v krvi klesne pod 3,9 mmol/l. Jej závažnejšia forma sa prejavuje zníženou psychickou výkonnosťou, poruchami jemnej motoriky, pocitom slabosti, bolesťou hlavy, nevoľnosťou, zahmleným videním, kŕčmi, poruchami vedomia, potením, nervozitou a búšením srdca. 

Pozor na kolísavý cukor

Nervové bunky citlivo reagujú aj na kolísanie cukru. Pri jeho náhlom výkyve môže dôjsť ku krátkodobým zmenám poznávacích funkcií mozgu, teda najmä vnímania, učenia sa, pamäte, pozornosti, predstavivosti a myslenia. Ak sa výkyvy glykémie dlhodobo opakujú, môžu spôsobiť dlhodobé poškodenie mozgu.

Najzávažnejšia je hyperglykémia od 16 mmol/l vyššie, kedy môže dôjsť k diabetickej či ketoacidotickej kóme. Rizikové sú aj hypoglykémie pod 3 mmol/l, ktoré tiež môžu viesť k diabetickej kóme.

Ako udržať mozog v dobrej kondícii?

  • Zamerajte sa na dlhodobú dobrú kompenzáciu diabetu

Tá je základným predpokladom, aby ste sa vyhli, alebo oddialili komplikácie diabetu. Aby mozog správne fungoval a nedochádzalo k jeho poškodzovaniu, je dôležité udržiavať glykémiu v stabilných hodnotách do 6,5 mmol/l. Teda vyhýbať sa výkyvom - hyperglykémii aj hypoglykémii.

  • Udržujte správnu životsprávu

Ako celé telo, tak aj mozog najlepšie funguje pri správnej životospráve. Dostatok spánku, pravidelný denný rytmus a relax, kombinácia fyzických a psychických aktivít podporujú dobrý zdravotný stav.

  • Trénujte mozog

Aby ste sa teda popri diabete nedopracovali ešte k ďalším chorobám, ktoré súvisia s poškodením mozgu, dodržujte liečbu, diabetickú diétu a každý deň lúštite krížovky, riešte kvízy či hlavolamy. Čítajte a následne prerozprávajte v detailoch príbehy, snažte sa zapamätať si mená nových ľudí, poznávacie značky na autách, rozprávajte svojim blízkym nové vtipy či hádanky, ktoré ste v ten deň čítali. Učte sa cudzí jazyk. Nenechajte svoj mozog zlenivieť.

Váš názor
Nakoľko vám pomohla táto stránka?
Hodnotenie
Na aký problém ste narazili?
Čo sa vám páčilo?
Pozor! Pravdepodobne ste zadali osobné údaje.
Ďakujeme!
Ďakujeme!