Digitálny program Vitadio pomáha pri liečbe cukrovky

09.12.2020

Máte s ním pocit, že je to váš „tréner“, ktorý dozerá na to, aby ste nezišli zo správnej cesty pri zmene stravy a pohybu. Ľahšie tak zvládnete obdobie medzi návštevami diabetológa.

Vitadio je digitálny poradca pri zmene životosprávy, ktorého máte stále po ruke. Nainštalovať si ho môžete do mobilu alebo do svojho počítača. Každý týždeň vám prinesie užitočné vzdelávacie lekcie, dohliada na vaše správne stravovanie, pravidelný pohyb, sledovanie cukru v krvi i dodržiavanie liečby.

vitadio 2.png

Toto online vzdelávanie si pochvaľujú aj lekári. Pacientom chodí každý týždeň lekcia a tým pádom ich viac nabáda k učeniu sa. Už len to, že si lekcie prečítajú, spôsobí, že si niečo zapamätajú. Lekcie sú písané zrozumiteľne, páči sa mi postupnosť krokov, vystihnutie podstaty bez zbytočnej omáčky. Veľký potenciál pre Vitadio vidím najmä u mladých, obéznych pacientov s metabolickým syndrómom,“ priblížila diabetologička MUDr. Gabriela Švrčková.

Pacienti si zas pochvaľujú možnosť konzultácií s nutričnou terapeutkou cez chat alebo telefón. „Predtým som sa snažila zdravšie stravovať, ale keď nad vami nikto nestojí, tak vám to jednoducho až tak nejde. Teraz sa teším z toho, že nad sebou mám niekoho, kto mi pomáha. Nové lekcie si niekedy čítam aj viackrát, aby sa mi vryli do pamäte a vedela som si lepšie prispôsobiť svoju životosprávu. Nebola som zvyknutá jedávať zeleninu, ale vďaka týždenným cieľom som si navykla automaticky si ju zaradiť k jedlu každý deň,“ vysvetľuje pani Hana Š.

Vitadio je poradcom pri postupných zmenách životného štýlu, ktorých výsledkom je lepšia kompenzácia cukrovky i zníženie hmotnosti. Pacienti si pomocou aplikácie môžu jedlo jednoducho fotiť, alebo ho zadávať ručne. Program napomáha aj s výberom vhodných potravín, ich správnym zložením, pravidelnou a vhodnou prípravou pokrmov. Spätnú väzbu na jedálniček, pohybovú aktivitu i pokrok v programe dostáva pacient aj od terapeuta. 

Program môžu momentálne využiť diabetici z programu DôveraPomáha diabetikom v týchto krajoch. Vhodné je využívať mobil s fotoaparátom alebo PC s prístupom na internet.

Ak by ste chceli Vitadio vyskúšať aj vy, zavolajte na Dialinku 0850 850 888, voľba 2 a dozviete sa, či je to vhodná cesta aj pre vás.