Vyskúšajte NFI protokol

16.03.2022

Kombinácia potravín, ktorá znižuje cukor v krvi i váhu diabetika. To je NFI protokol. Vyskúšajte toto na mieru „ušité“ stravovanie aj vy.

Ak Vás trápi cukrovka 2. typu alebo ak vám cukrovku zistili len prednedávnom, u vybraných diabetológov môžete bezplatne vyskúšať NFI protokol. Zoznam diabetológov, u ktorých môžete NFI protokol využiť (ak spĺňate podmienky) nájdete na tomto linku dole.

Je to stravovací plán zložený výlučne z rastlinnej potravy. Jedálniček pozostáva z ovocia, zeleniny, strukovín, orechov a semien. Je šitý diabetikovi na mieru podľa jeho veku, pohlavia, výšky, hmotnosti a pridružených diagnóz.

bolonske spagety NFI protokol.png

Kompletný recept na boloňské špagety nájdete tu:

Čo môže NFI priniesť diabetikovi?

 • zlepšenie hodnôt cukru v krvi,
 • zlepšenie glykovaného hemoglobínu (HbA1c),
 • zníženie váhy v priemere o 8-10 kg za prvý mesiac (20 – 40 kg počas držania diéty),
 • redukciu až úplné vysadenie diabetologickej liečby,
 • pokles cholesterolu a triacylglycerolov v krvi,
 • pokles krvného tlaku.

Reakcie potravín naštartujú telo

NFI protokol kombinuje potraviny tak, aby ich vzájomné reakcie spustili v ľudskom tele procesy vedúce k zlepšeniu látkovej premeny. Hlavným problémom pri diabete 2. typu je inzulínová rezistencia - teda stav, keď je inzulínu v tele dosť, avšak nereaguje naň správne. NFI protokolom je možné zlepšiť citlivosť tkanív na inzulín. Výsledkom je často zlepšenie hodnôt cukru v krvi, glykovaného hemoglobínu, zníženie váhy či dokonca úprava liečby.

Diabetologička MUDr. Janka Lejavová týmto stravovacím plánom sprevádza už vyše sto svojich pacientov. „Už v priebehu jedného až dvoch týždňov od začatia eviduje pacient pokles glykémií. Veľmi často musíme pracovať s dávkami inzulínu a liekov už po prvých dňoch. Súčasne je tendencia k poklesu krvného tlaku, často je potrebné redukovať lieky na vysoký krvný tlak,“ približuje účinky NFI protokolu. Aj štúdia z roku 2020, do ktorej sa zapojilo 38 diabetikov pod vedením MUDr. Emila Martinku a ktorá bola zverejnená v odbornom časopise Forum diabetologicum potvrdzuje, že stravovanie podľa NFI protokolu je vysoko efektívne, bezpečné a pacientami dobre tolerované.

Čim sa NFI líši od ostatných diét?

 • NFI neobmedzuje prijaté kalórie.  Ak ste diabetik 2. typu, môžete sa najesť do sýtosti bez počítania sacharidových jednotiek. Dôležité je, aby ste zachovávali len predpísané kombinácie potravín. 
 • Momentálne pozostáva zo 68 rastlinných potravín. Tie navodzujú v tele prospešné chemické reakcie a skúmajú sa ďalšie. Ostatné rastlinné potraviny sa počas dodržiavania NFI protokolu nekonzumujú. Po skončení tejto liečby si však môžete dať aj tie (napr. rôzne druhy ovocia bez ohľadu na obsah cukru v nich). 
 • Je individualizovaný. To znamená, že je nutrične nastavený presne podľa individuálnych parametrov pacienta s  ohľadom na jeho vek, váhu či pohlavie.
 • Využíva suroviny bežne dostupné v supermarketoch alebo obchodoch so zdravou výživou.
 • Stravovanie podľa neho netrvá navždy, ale len 14 až 26 týždňov. Diétny plán sa aktualizuje každých 14 dní. Počas nich sa menia v tele podmienky a nový jedálniček sa prispôsobuje na ďalšie dva týždne. Po ukončení diéty ho nemusíte ďalej dodržiavať, vhodné je sa i naďalej sa stravovať racionálne.

kelova polievka NFI protokol.png

Kompletný recept na kelovú polievku s fazuľou nájdete tu.

„Jojo“ efekt vás nemusí strašiť

Výhodou je, že NFI protokol vás zároveň učí, ako sa zdravšie stravovať, používať nové potraviny, zaraďovať do jedálnička viac zeleniny. „Ak si pacient udrží nejaký racionálny spôsob stravovania aj následne po absolvovaní NFI protokolu, nepriberie. Moja skúsenosť je, že pacient si po absolvovaní NFI veľmi váži, čo dosiahol, vie si porovnať, ako sa cítil predtým a ako sa cíti teraz, a väčšina sa už nevráti k pôvodnému stravovaniu,“ konštatuje na základe výsledkov liečby svojich pacientov doktorka Lejavová.

Volajte na Dialinku

Chcete sa o NFI protokole dozvedieť viac? Sami ho vyskúšať? Obráťte sa na svojho diabetológa, alebo zavolajte na Dialinku 0850 850 888, voľba 2.