Skríning a monitoring prediabetu

30.10.2017

Odhalenie prediabetu u pacientov skríningovými vyšetreniami je veľmi dôležité.
Pacienti po zmene životného štýlu majú lepšie výsledky, upraví sa im hmotnosť, tlak i cholesterol, výrazne u nich klesne riziko vzniku srdcovo- cievnych a ďalších ochorení.

Správna starostlivosť o pacienta s prediabetom je aj finančne veľmi efektívna. Liečba pacienta, u ktorého sa prediabetes zmenil na diabetes, je výrazne nákladnejšia.
Úspešná pomoc prediabetikom znižuje nároky na lekárov a celý zdravotný systém. Tým im umožňuje dosiahnuť lepšiu kvalitu zdravotnej starostlivosti a lepšie výsledky pre pacientov, ktorí už diabetes majú.

Kedy sa podrobiť vyšetreniu na prediabetes:

•    vek nad 45 rokov bez iných rizikových faktorov
•    srdcovo- cievne ochorenie alebo cukrovka druhého typu v rodine
•    nadváha alebo obezita
•    sedavý spôsob života
•    cholesterol HDL < 0.9 mmol/l alebo úroveň triglyceridov > 2.82 mmol/l
•    zhoršená glukózová tolerancia a hraničná glykémia nalačno alebo metabolický syndróm
•    syndróm polycystických vaječníkov, kožné zmeny alebo nealkoholické tukové ochorenie pečene
•    vysoký tlak krvi
•    tehotenská cukrovka v minulosti alebo narodenie dieťaťa, ktoré vážilo viac ako 4 kg
•    antipsychotická liečba na schizofréniu alebo závažnú bipolárnu poruchu
•    dlhodobo zvýšené množstvo glukokortikoidov
•    poruchy a nedostatok spánku, nočné zmeny

V prípade normálnych výsledkov odporúčajú lekári zopakovať vyšetrenia každé tri roky. V prípade, že sa vyskytnú u pacienta aspoň dva uvedené faktory, lekár môže rozhodnúť aj o každoročnom vyšetrení.  
Riziko vzniku prediabetu zvyšujú aj lieky. Napríklad antidepresíva môžu mierne zvýšiť riziko vzniku prediabetu alebo až cukrovky. Podobne tak aj psychotropné látky, niektoré typy liečby schizofrénie alebo bipolárnej poruchy.

shutterstock_158366573.jpg

Sledovanie pacientov

Monitoring pacientov s prediabetom na posúdenie, ako sa vyvíja ich zdravotný stav, by mal zahŕňať každoročné prehodnotenie FPG (plazmatická glukóza nalačno) alebo OGTT (orálny glukózový tolerančný test). U pacientov, kde je podozrenie na zhoršenie ochorenia, je potrebné každý rok skontrolovať aj glykovaný hemoglobín.

Kontrola krvného tlaku a hmotnosť by sa mali sledovať priebežne, ako prevencia srdcovo-cievnych ochorení. U všetkých dospelých pacientov je dôležité každoročne robiť aj lipidový profil (celkový cholesterol, triglyceridy, HDL-C, LDL-C), sledovať by sa mala aj prítomnosť bielkovín v moči.

Odporúčania zo sveta

Nedávna vedecká štúdia zhodnotila súčasné postupy skríningu diabetu v Amerike a zdôraznila svoje odporúčania ohľadom skríningových vyšetrení zameraných na odhalenie prediabetu. Lekári by podľa nej mali do vyšetrení zapojiť všetkých ľudí nad 35 rokov bez ohľadu na ich BMI alebo prítomnosť zvýšeného tlaku krvi.

Pacienti, u ktorých sa zistí zvýšená glykémia na úroveň prediabetu, by mali byť kontrolovaní každý rok. Ľudia, u ktorých sa v rodine vyskytla cukrovka, by mali byť testovaní 7 až 10 rokov skôr ako sa vyskytla u ich príbuzných v prvej línii.

Človek má až 50 percentnú pravdepodobnosť, že dostane cukrovku, ak ju zistili lekári obom z jeho rodičov pred 50-tym rokom života. Ak jednému z rodičov, vtedy je riziko vzniku diabetu je jedna k siedmim.

Aj fajčiari by mali byť testovaní častejšie, a to kvôli zvýšenej inzulínovej odolnosti spôsobenej fajčením. Doterajšie odporúčania fajčiarov do skríningu nezaraďovali.

Zdroje:
(1)https://www.niddk.nih.gov/health-information/health-communication-programs/ndep/health-care-professionals/game-plan/prediabetes-screening/why-screen-test/Pages/index.aspx
(2)American Diabetes Association. Standards of medical care in diabetes—2015. Diabetes Care. 2015;38 Suppl 1:S8-S16 http://outpatient.aace.com/prediabetes/screening-and-monitoring-prediabetes
(3) Abid A, Ahmad S, Waheed A. Screening for Type II Diabetes Mellitus in the United States: The Present and the Future. Clinical Medicine Insights Endocrinology and Diabetes. 2016;9:19-22. doi:10.4137/CMED.S38247.

Váš názor
Nakoľko vám pomohla táto stránka?
Hodnotenie
Na aký problém ste narazili?
Čo sa vám páčilo?
Pozor! Pravdepodobne ste zadali osobné údaje.
Ďakujeme!
Ďakujeme!