Všeobecní lekári otestovali už 6,2-tisíc ľudí. Zachytených bolo 816 diabetikov alebo prediabetikov.

10.01.2019

 Vysoký cukor v krvi by mali odhaliť preventívne prehliadky u všeobecného lekára. Lenže čo s tým, keď na ne dve tretiny pacientov vôbec nechodia? Cukrovku lekár preto často odhalí až vtedy, keď za ním pacienti prídu s inými zdravotnými problémami. A práve tento fakt využíva skríning (pre)diabetu, ktorý sme spustili v novembri 2017

Dohodli sme sa so 120 všeobecnými lekármi pre dospelých, že budú aktívne u svojich pacientov zisťovať, či nemajú cukrovku. Ak takých objavia, nasmerujú ich do programu DôveraPomáha diabetikom, aby buď úplne predišli vzniku tejto choroby, alebo aspoň oddialili jej nástup vrátane komplikácií.  Takto už všeobecní lekári otestovali 6,2-tisíc pacientov. Zachytených bolo 816 diabetikov alebo prediabetikov.

Mnoho ľudí i jasné príznaky cukrovky (častá únava, nadmerný smäd, časté močenie či chudnutie) zvykne zľahčovať alebo pripisovať niečomu inému. Skúsenosti s tým má aj  všeobecná lekárka pre dospelých MUDr. Kveta Aszalayová z Michaloviec. „Mojím pacientom je aj jeden 55-ročný podnikateľ, ktorý je stále rozlietaný a v strese. Chodí do posilňovne, je štíhly. Vôbec by som ho neodhadovala na cukrovkára. V poslednom čase vraj pije veľa vody a často chodí na záchod. Zmerala som mu cukor a glykémia dosiala hodnotu 21! Ešte v ten večer ho v nemocnici začali nastavovať na liečbu diabetu,“ upozornila. 

Klinické príznaky diabetu sú signálom, že choroba je už v pokročilom štádiu. Objavujú sa však aj prípady novozistených cukrovkárov, ktorí nemali žiadne príznaky ani v štádiu, keď namerané hodnoty cukru v krvi boli veľmi vysoké. Podobný prípad z praxe potvrdzuje aj všeobecný lekár pre dospelých MUDr. Jozef Šimko z Vranova nad Topľou. „Pacientka u mňa nebola hádam aj dva-tri roky. Keď ma nedávno kvôli čomusi navštívila, odmeral som jej hladinu cukru v krvi – bola vyše 11. Musím povedať, že som bol prekvapený. Nebyť tohto skríningu, na jej diagnózu by sa zrejme prišlo oveľa neskôr. Skríning glykémie má zmysel. Výhodou pre doktora je i fakt, že sa pritom vyšetruje kapilárna krv – takže vyšetrím aj pacientov, ktorí majú strach z odberov,“ zdôraznil.

Ako prebieha skríning (odhalenie) cukrovky?

Pacient si v ambulancii alebo na webe vyplní jednoduchý dotazník. TU

Ak z jeho výsledkov vyplynie, že u pacienta je riziko vzniku cukrovky vysoké, všeobecný lekár mu následne zmeria hladinu cukru v krvi. Ak ju má pacient veľmi vysokú, rovno ho objedná k diabetológovi cez objednávkový systém DôveraPomáha nečakať. V prípade, že sa potvrdí diagnóza diabetes, pacient sa môže rovno zapojiť do programu DôveraPomáha diabetikom. Má tak prístup ku kvalitnej liečbe a k edukáciám.

Ak má pacient hladinu cukru len mierne zvýšenú, zostane po dohode s diabetológom v starostlivosti svojho všeobecného lekára, ktorý ho naďalej sleduje. Od mája 2018 sme začali vzdelávať aj prediabetikov (pacientov so zvýšenou hladinou cukru v krvi, avšak nie natoľko, aby sa už jednalo o cukrovku) a vylepšili sme obsah už existujúcich edukácií diabetikov.